Pogoda. Groźna wichura już blisko Polski, wiatr nawet 100 km/h i burze

Pogoda. Groźna wichura już blisko Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych na ostatni dzień września, gdy przez nasz kraj przejdzie silna fala wiatru, opady oraz burze.

Nasza uwaga od kilku dni jest skupiona na dzień 30 września, gdy przez Polskę przejdzie silna wichura. W wielu miejscach możliwe są duże szkody. Wiele drzew ma jeszcze dużo liści, zatem tworzyć będzie to dodatkowe opory i ciężar. Zalecamy unikać parkowania aut w ostatnim dniu września pod drzewami i bilbordami.

Sprawdźmy zatem co przyczyni się do wystąpienia groźnego wiatru w Polsce oraz które regiony naszego kraju są zagrożone.

Pogoda. Groźna wichura przejdzie przez Polskę, niewykluczone burze

Ponownie dostaliśmy się w zasięg aktywnej, strefowej cyrkulacji atmosfery, jaka charakteryzuje się wędrówką atlantyckich niżów z zachodu na wschód wraz z frontami atmosferycznymi. Obecnie według rozpoznań radarowych pada głównie we wschodniej połowie kraju. Strefa ta związana jest z ulegającym okluzji systemem frontów atmosferycznego niewielkiego niżu znad Morza Bałtyckiego. W najbliższych godzinach, w świeżej masie polarnej o chwiejnej równowadze płynącej z północnego zachodu i zachodu rozwiną się liczne chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu, miejscami gradu i silnego wiatru do 70 km/h. Zagrzmieć może lokalnie w całym kraju, natomiast więcej o sytuacji w sobotę piszemy w artykule poniżej.

Gdy stery nad pogodą przejmuje cyrkulacja zachodnia istotnie wzrasta zagrożenie silnym wiatrem oraz opadami deszczu, ale również burzami. Modele numeryczne od kilku dni wskazują na duże ryzyko przejścia gwałtownej wichury na obszarze naszego kraju. Porywy związane z różnicą ciśnienia mogą przekroczyć 75 km/h, natomiast z udziałem konwekcji nawet 100 km/h. Na Morzu Bałtyckim wystąpi silny sztorm.

Już w niedzielę od południowego zachodu Polska zacznie dostawać się pod wpływ frontu ciepłego związanego z niżem „MORTIMER”. Ciepły front atmosferyczny położony będzie w rozległej zatoce niskiego ciśnienia, natomiast sam niż w ostatni dzień weekendu ma być ulokowany nad Wyspami Brytyjskimi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 września 2019 r. godzina 12 UTC

W nocy z niedzieli na poniedziałek cała Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia. Ośrodek niskiego ciśnienia, jaki przyniesie wichurę ulokuje się nad Cieśninami Duńskimi, natomiast z południowego zachodu na północny wschód wędrować będzie front ciepły z opadami atmosferycznymi. Już wieczorem w niedzielę istotnie wzrastać ma prędkość wiatru w całym kraju, ale wichura przejdzie dopiero w poniedziałek za dnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30 września, godzina 00 UTC

Pogoda. Poniedziałek z silnym wiatrem, wichura może spowodować duże szkody

30 września 2019 Polska znajdzie się pod wpływem niewielkiego, ale dość głębokiego jak na początek jesieni niżu barycznego o ciśnieniu 985 hPa „MORTIMER” z centrum nad Morzem Bałtyckim. Fronty jego zaznaczać mają się nad naszym krajem, dlatego opadów nie zabraknie, miejscami nawet wystąpią burze. Te możliwe są na froncie chłodnym, jak i też za nim, w znacznie chłodniejszej masie powietrza o równowadze chwiejnej napływającej w tylnej części układu niskiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30 września, godzina 12 UTC

Pogoda. Gdzie wystąpi najsilniejszy wiatr w Polsce?

Szczególnie silne porywy wiatru wystąpią w pasie od Pomorza Zachodniego przez Pomorze, ale także Kujawy, Mazowsze, mocno powieje również na Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i Podlasiu oraz Lubelszczyźnie. Tutaj główna fala wiatru zaznaczy się zwłaszcza w drugiej części dnia i pod wieczór. Na wschodzie silnie wiać ma jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek.

Nad polskim morzem niektóre modele sugerują porywy powyżej 100 km/h. Jest to całkiem prawdopodobne. W głębi kraju wiać może ponad 85 km/h z samego gradientu ciśnienia, jeśli dojdzie do tego konwekcja, porywy przekroczyć mogą punktowo 100 km/h, co może prowadzić do szkód.

Już teraz warto przygotować się na przejście groźnego, choć niewielkiego jesiennego niżu, który nasunie się w poniedziałek nad Morze Bałtyckie. W całym kraju będzie mocno wiało, ale szczególnie groźnie będzie na wcześniej wymienionych obszarach. Nie zabraknie również opadów oraz burz.

Między modelami numerycznymi w dalszym ciągu występują rozbieżności, ale są one zgodne, że w ostatni dzień września przez Polskę przejdzie silna wichura.

Wybrane prognozy modeli numerycznych na poniedziałek poszczególnych modeli numerycznych

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej