Obecnie dane radarowe i informacje z detekcji wyładowań wskazują na wzrost aktywności burzowej. Szczególnie groźna burza znajduje się na południowy – wschód, wschód od Częstochowy.
Silna burza znajduje się pomiędzy Zawierciem a Szczekocinami. Radary meteorologiczne jeszcze kilkadziesiąt minut temu wskazywały, że może być to superkomórka burzowa. Obecnie ciężko powiedzieć, czy mamy do czynienia z burzą zawierającą mezocyklon.
Produkt radarowy ZHAIL wskazuje na podwyższone prawdopodobieństwo opadów gradu, jednak średnica jego nie powinna przekraczać 2 cm. Oprócz tego burzy towarzyszy ulewny deszcz i silny wiatr nawet do 80 km/h. Kieruje się na ona na północ i wkrótce może dotrzeć nad takie miejscowości jak Koniecpol, Przedgórz, ale także Sulejów i Piotrków Trybunalski.
Kolejne komórki burzowe zaczynają tworzyć się nad Polską. Zaczyna grzmieć na Ziemi Łódzkiej. Wyładowania notowane są również w Małopolsce.
W kolejnych godzinach aktywność burzowa może wzrosnąć, zwłaszcza w centrum i na południu Polski, gdzie oddziałuje strefa frontu chłodnego z linią zbieżności wiatru.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC