Pogoda. Gwałtowna burza przechodzi przez Wielkopolskę. Gdzie jest burza

W niedzielę od zachodniej Polski na wschód przemieszcza się zatoka niżowa i związana z nią linia zbieżności wiatru, natomiast godzinach wieczornych od zachodu na tyle zatoki nasunie się chłodny front. Jedynie krańce wschodnie Polski pozostają w zasięgu słabego wyżu znad Rosji.

Obecnie nad Polską obserwuje się występowanie burz, które lokalnie mogą prowadzić do szkód. Szczególnie gwałtowna burza wielokomórkowa przechodzi przez Wielkopolskę. Chmury Cumulonimbus przemieszczają się dziś na ogół z południowego – zachodu na północ z niewielkim odchyleniem na północny – wschód.

Główna inicjacja konwekcji zachodzi na przedfrontowej linii zbieżności wiatru. Kolejne burze tworzą się już w obrębie frontu chłodnego. Niejednokrotnie burze na linii zbieżności wiatru, która poprzedza front są groźniejsze niż te, które powstają na froncie.

Silna burzowa, która przyjmuje postać większego klastra wielokomórkowego obecnie znajduje się nad Czarnkowem (woj. mazowieckie). Po ogólnodostępnych danych radarowych ciężko stwierdzić, czy go wykazuje ona cechy superkomórki burzowej. Takie burze były dziś obserwowane. Prawdopodobne są tam opady gradu, ulewne opady deszczu i wiatr do 90 km/h. Dane z detektorów wyładowań wskazują, że omawiana burza charakteryzuje się podwyższoną aktywnością elektryczną.

Wcześniej burze wewnątrzmasowe obserwowano w Małopolsce. Rozwijały się one na skutek dziennego ogrzewania podłoża i wymuszeń orograficznych, szczególnie na obszarach podgórskich i górskich, co powodowało rozwój chmur Cumulonimbus. Zdecydowanie groźniejsze są burze, jakie uformowały się na linii zbieżności, na przedpolu frontu chłodnego.

Burze obserwowane są również na Ziemi Lubuskiej, ale także na Pomorzu. Grzmi również w Kotlinie Kłodzkiej. Wcześniej aktywność burzowa obserwowano na Opolszczyźnie. W nocy jednak linia zbieżności i tuż za nią w pewnej odległości front chłodny. Burze możliwe są przez całą noc. Zarówno na konwergencji wiatru przed frontem, jak i też na skutek wymuszeń ruchów konwekcyjnych, w obrębie frontu chłodnego. Przy czym należy podkreślić, że burze na linii zbieżności przed frontem będą silniejsze. Miejscami podwyższona aktywność burzowa będzie szczególnie przez pierwszą część nocy.

Od wtorku w całej Polsce ochłodzenie, lokalnie spadnie deszcz.

Nad ranem w poniedziałek zbieżność przedfrontowa dotrze do wschodniej Polski, dlatego są tam prognozowane burze. Wkrótce podamy więcej informacji.

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC

2 komentarze do “Pogoda. Gwałtowna burza przechodzi przez Wielkopolskę. Gdzie jest burza”

Dodaj komentarz