Gwałtowna burza zawierająca mezocyklon przechodzi przez województwo lubelskie. Silna struktura burzowa przechodzi z południowego-zachodu na północny-wschód regionu. O godzinie 18:30 znajduje się pomiędzy Kockiem a Radzyniem Podlaskim.
Burza przynosić może opady gradu, porywy wiatru powyżej 90 km/h. Zmierza ona nad Białą Podlaską. Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Nie jest to duże prawdopodobieństwo, ale należy o nim wspomnieć.
Opady do 20-30 mm w czasie burzy. Głównym zagrożeniem jest jednak silny, porywisty wiatr, prowadzący do szkód.
Ponadto komórki opadowe przechodzące wcześniej w pasie od Górnego Śląska do Ziemi Świętokrzyskiej, wygenerowały dość silne wiatry o charakterze szkwału. Granica wypływu (outflow boundary) stanowiąca granicę cieplejszego i chłodniejszego i wilgotnego powietrza pochodzącego z przechodzących wcześniej komórek, przemieszczała się niedawno na wschód przez wschodnią część woj. małopolskiego i wkroczyła do woj. podkarpackiego. Prędkość wiatru miejscami może dochodzić do 60-70 km/h – poinformował Igor Laskowski z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Najgroźniejsza burza znajduje się w tym momencie na obszarze woj. lubelskiego.
Dane radarowe ukazujące superkomórkę burzową przemieszczającą się na północny-wschód. Obserwuje się zjawisko lightning jump, czyli nagły wzrost aktywności elektrycznej. W najbliższym czasie dotrze ona nad Białą Podlaską.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC