Dzisiaj Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia “HEINZ”, jaki dotarł do nas z południa. Jego centrum znajdzie się wkrótce nad zachodnią częścią kraju i będzie podążać w kierunku Morza Bałtyckiego. Najpierw do południowej Polski wkroczył ciepły front atmosferyczny z zachmurzeniem warstwowym, ale z zachodu na wschód przemieszcza się front chłodny. Napływa do nas będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, którą zastąpi po przejściu chłodnego frontu chłodniejsze powietrze polarno morskie. Już w godzinach porannych obserwowano pierwsze burze.

Od dłuższego czasu nad Polską obserwuje się burze. Silne burza superkomórkowa przemieściła się znad Górnego Śląska nad Ziemię Łódzką. Widoczna była sygnatura BWER. Od południowo – wschodniej strony dobudowała się kolejna burza.

Aktualnie burza zbliża się nad Łódź z południa, lecz to nie jedyne struktury konwekcyjne, jakie pojawiły się nad Polską. Wcześniej grzmiało w Małopolsce, właśnie teraz znad Słowacji nasuwają się kolejne burze o całkiem sporej aktywności elektrycznej. Może być to superkomórka burzowa, grzmi również w województwie dolnośląskim.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski i radarów meteorologicznych

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.