Pogoda. Gwałtowna, miejscami niszcząca burza liniowa już nad Polską. Możliwy wiatr ponad 100 km/h, grad i ulewy

Pogoda. Gwałtowna, miejscami niszcząca burza liniowa już nad Polską. Możliwy wiatr ponad 100 km/h, grad i ulewy. Dynamiczna pogoda związana z niżem “YULIA”

Z dużą uwagą przyglądamy się groźnemu, wtórnemu układowi niskiego ciśnienia, który wkroczył do zachodniej Polski. Na froncie chłodnym uformowały się burze. Jest to w tym przypadku struktura wielokomórkowa, w formie niebezpiecznej linii szkwału. Propaguje ona na południowy-wschód i wschód Polski. Na jej trasie prawdopodobne są porywy wiatru powyżej 100 km/h, opady drobnego gradu i krótkotrwałe intensywne opady deszczu. Dodatkowo wzrasta prędkość wiatru z samego gradientu ciśnienia. W Jeleniej Górze po południowej stronie niżu poryw wiatru osiągnął aż 76 km/h.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 23.02.2020, 18 UTC. Widoczny niż wtórny “YULIA” wraz z układem frontów atmosferycznych.

IMGW-PIB

Wyjątkowo wysoką aktywnością elektryczną charakteryzuje się struktura liniowa przemieszczająca się znad Ziemi Lubuskiej przez południe Wielkopolski i północną część woj. dolnośląskiego. Formacja o charakterze liniowym propaguje na południowy-wschód, wschód Polski.

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut.

Po południowej stronie niżu “Julia” wzrasta prędkość wiatru z samego gradientu ciśnienia, co obrazuje rycina poniżej. Z udziałem konwekcji porywy przekraczać mogą 100 km/h.

Meteociel.fr

Linia szkwału jest doskonale widoczna na zobrazowaniach radarowych IMGW-PIB.

Aktualne położenie burzy tutaj.