Od dłuższego czasu nad Niemcami przechodzą gwałtowne burze. Ich trajektoria skierowana jest w kierunku Polski. Główna aktywność burzowa obserwowana jest na przedfrontowej zbieżności wiatru. W kolejnych godzinach burze możliwe są w zachodniej części naszego kraju, ale stopniowo zaczną tracić na intensywności i nie powinny im towarzyszyć niebezpieczna zjawiska.
Konwekcja u naszych zachodnich sąsiadów jest całkiem dobrze zorganizowana i przybrała charakter liniowy. Niewykluczone, że występują też superkomórki burzowe.
Strefa burz zmierza do zachodniej połowy Polski. Lokalnie na trasie burz w Niemczech padał grad, wiatr przekraczał nawet 100 km/h i występowały silne ulewy. Ponadto aktywność elektryczna jest wysoka, ale w kolejnych godzinach wraz ze zbliżaniem się do naszej granicy burze powinny osłabnąć.
Najsilniejsze burze prognozowane są w zachodniej połowie kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 20-30 mm, oraz porywy wiatru do 70-80 km/h, nie można wykluczyć także opadów drobnego gradu. Największa aktywność burz będzie w drugiej połowie nocy, lokalnie zjawiska trwać będą do rana.
Prognozowany obszar burz na noc przez IMGW-PIB. Na wschodzie obszar ten dotyczył zanikających burz. Zjawiska burzowe prognozowane są w nocy tylko na zachodzie Polski.
Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut
Bieżące położenie opadów i burz poniżej w linku
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC