Pogoda. Gwałtowne burze i nawałnice dziś nad Polską. Wystąpią ulewy, gradobicia, a nawet trąby powietrzne

Piątek przyniesie w Polsce gwałtowne zjawiska pogodowe. Nad Polską przejdą burze, które lokalnie będą miały niszczący potencjał. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą intensywny, miejscami nawalne opady deszczu, a także silne uderzenia wiatru oraz lokalnie grad.

Nawałnice w piątek w pasie centralnym Polski

Najsilniejsze burze powstaną na zbieżności wiatru związanej ze słabym niżem, który w dniu dzisiejszym przemieszczał będzie się przez Polskę z południa na północ. Strefy zbieżności przebiegały będą w pasie od Podkarpacia, Małopolski i Śląska, przez centrum, Kujawy po Pomorze i to właśnie w tym pasie burze mogą mieć charakter nawałnic. Burze niosły będą ze sobą groźne zjawiska pogodowe. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą ulewne opady deszczu. Niektóre z burz generować mogą silne uderzenia wiatru związane ze zjawiskiem microburst. Nie wykluczone jest kilka przypadków trąby powietrznej.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na piątek

Powyższe zdaje się potwierdzać synoptyk z IMGW co widać na wydanych na dzień dzisiejszy ostrzeżeniach przed burzami. Dzisiejszy dzień doskonale pokażę, że energia potencjalna dostępna konwekcyjnie to nie wszystko, by powstały silne burze. W dniu dzisiejszym na północnym wschodzie CAPE sięgnie nawet 2000 J/kg. I w tym regionie burze wcale nie będą dziś najsilniejsze.

To bardzo częsty błąd w prognozowaniu burz, zwłaszcza przez świeżych entuzjastów zjawisk burzowych. Energia CAPE jest tylko jednym z elementów niezbędnych do powstania burz. Znacznie ważniejsze są inne parametry takie jak zbieżność wiatru, jego skrętność, bliskość frontu wspomagająca konwekcję, a także przepływ powietrza, czy wreszcie pionowy gradient temperatury.

Silne burze również na wschodzie Polski

Wracając jednak do prognozy burz na dziś. Na omawianym obszarze wystąpią najsilniejsze, miejscami niszczące burze. Jednak niebezpieczne zjawiska burzowe są dziś możliwe również w całej Polsce wschodniej. Brak silniejszych procesów wspomagających konwekcję skutkował będzie tym, że komórki burzowe na wschodzie nie będą miały dużej tendencji do organizowania się w większe struktury. Jednak pojedyncze burz mogą nieść ze sobą szkody w postaci lokalnych zalań, podtopień, czy silniejszych uderzeń wiatru.

Burze mogą powstawać i trwać już od rana praktycznie przez całą dobę. Po godzinie siódmej rano pierwsza dziś burza przeszła nieopodal Elbląga. W kolejnych godzinach burz nad Polską będzie przybywać, a największa intensywność zjawisk burzowych przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Burze trwać mogą również podczas nocy z piątku na sobotę. Oczywiście jak tylko burze zaczną pojawiać się nad Polską, będziemy Was o tym informowali.