Od kilku godzin nad Polską obserwowany jest rozwój burz. Przyjmują one zarówno formę pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych struktur wielokomórkowych. Występują także superkomórki.
Obecnie burze obserwowane są na Podkarpaciu, w rejonie Stalowej Woli. Jest tam obserwowana silna burza wielokomórkowa, dobudowują się nowe komórki po południowej stronie. Lokalnie możliwe są tam opady gradu do 3 cm – 4 cm. Nawalne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień, co więcej możliwe są porywy wiatru do 90 km/h. Burza zmierza na wschód, z niewielkim odchyleniem na południe.
Również na obszarze województwa lubelskiego obserwowane są zjawiska burzowe. Grzmi w tym momencie w rejonie Włodawy. Znajduje się tam struktura wielokomórkowa.
Pojedyncza struktura burzowa znajduje się także w okolicach Białej Podlaskiej.
Także w województwie małopolskim tworzą się chmury burzowe. Są to na ogól pojedyncze komórki burzowe, szybko przekształcające się w klastry wielokomórkowe.
Na Opolszczyźnie obserwowane są silne burze. Jest tam także superkomórka burzowa, jaka zmierza w kierunku Rybnika. Prawdopodobne są tam groźne zjawiska atmosferyczne.
W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej w centralnej i wschodniej części Polski. Burze mogą powodować lokalne szkody.
W górach zalecamy zachować ostrożność na szlakach górskich.
Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji IMGW-PIB, produkt CMAX
Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC