Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowne burze już nad Polską. Niszczący wiatr, grad i ryzyko tornad. Gdzie jest burza 26.08.2020

Gdzie jest burza

Pogoda. Nad Polską od kilku godzin dochodzi do rozwoju komórek burzowych. Zjawiska konwekcyjne mogą być dziś gwałtowne. Wykazują się już dużą aktywnością elektryczną i przemieszczają się na wschód, północny-wschód.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów w ciągu ostatnich 120 minut

Szczególnie groźne burze przechodzą aktualnie przez woj. dolnośląskie oraz południe Wielkopolski. Kolejne tworzą się na Kujawach. W rejonie Krotoszyna (woj. wielkopolskie) występuje superkomórka burzowa.

Na trasie środowych burz możliwe są porywy wiatru do 80-110 km/h, co może prowadzić do szkód. Niewykluczone opady gradu do 2-4 cm z burz superkomórkowych. Sumy opadowe nie powinny przekroczyć 20-25 mm, ponieważ chmury Cumulonimbus przemieszczają się dziś szybko z zachodu na wschód. Istnieje ryzyko wystąpienia 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem trąby powietrznej. Zwłaszcza w centrum oraz na wschodzie. Obecny stan wiedzy nie pozwala jednak przewidzieć, czy takie zjawisko na pewno wystąpi. Modele pogodowe sugerują tylko warunki, które mogą dziś sprzyjać występowaniu tornad.

Prognozowany obszar groźnej pogody w środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz