Pogoda. Gwałtowne burze gradowe już rozwijają się nad Polską. Gdzie jest burza 29.06.2020

Poniedziałek przyniesie gwałtowne burze na południu, centrum i wschodzie kraju. W kolejnych godzinach niewykluczone jest powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału.

Warto zerknąć na najnowsze dane radarowe z godziny 13:20. W pasie od woj. dolnośląskiego przez Kujawy aż po Pomorze i Warmię rozciąga się strefa intensywnych opadów pochodzenia wielkoskalowego. W tym samym czasie na wschód od frontu obserwowany jest rozwój burz. Gwałtowne burze, które wykazują cechy superkomórek przechodzą przez woj. małopolskie. Zaczynają rozwijać się również na Górnym Śląsku. Natomiast na obszarze woj. lubelskiego i podlaskiego, na zbieżności wiatru wewnątrzmasy rozwinęły się burze wewnątrzmasowe.

Przypomnijmy dziś burze przyniosą opady dużego gradu o średnicy do 3-5 cm, silne porywy wiatru do 100 km/h – 120 km/h. Graniczna wartość może zostać osiągnięta w sytuacji rozwinięcia się mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. Istnieje ryzyko 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 29.06.2020, 12 UTC. Ukazane położenie pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż, którego przemieszcza się fala na froncie. W tym samym czasie we wschodniej połowie kraju znajduje się wewnątrzmasy linia zbieżności wiatru dolnego.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut na obszarze Polski.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Widoczna strefa opadów o charakterze wielkoskalowym w pasie od południowego-zachodu po północny-wschód. Na wschód od niej obserwowany jest rozwój burz, zarówno na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, jak i też wewnątrzmasy we wschodniej połowie kraju.

Opisywane zjawiska są doskonale widoczne na zobrazowaniach satelitarnych za ostatnie 2 godziny.

Widoczny duży kontrast termiczny nad Polską. Po wschodniej stronie frontu napływa jeszcze gorące i wilgotne oraz niestabilne powietrze z południowego-zachodu, gdy w tym samym czasie zaznacza się chłodniejsza masa polarno-morska znad Atlantyku.

W kolejnych godzinach strefa złej pogody przemieszczać ma się na wschód, północny-wschód.

Prognoza burz na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ