W sobotę Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na zachodzie kraju zalega front ciepły i stano granice pomiędzy masą z południowego-wschodu, a tą która napływa znad Atlantyku nad zachodnią część RP. Dodatkowo z centrum na północ kraju przemieszcza się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, w obrębie niżu obserwowane są strefy zbieżności wiatru dolnego. W naszej części Europy już powstają burze, które w kolejnych godzinach przybiorą jeszcze bardziej na sile i obejmą kolejne obszary.
Sytuacja synoptyczna na dzień 20.06.2020, 12 UTC
Przeważający obszar Polski znajduje się w ciepłej i wilgotnej masie z rejonów Morza Czarnego. Po ustąpieniu porannych mgieł oraz niskich chmur Stratus rozpoczął się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych od godzin przedpołudniowych. Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe. Burze utrzymają się wieczorem i w pierwszej części nocy.
Prognoza burzowa Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.
W pierwszy dzień weekendu głównym zagrożeniem ze strony burz są ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Niewykluczone ulewne opady deszczu od 10 mm do 60 mm, które będą prowadzić do podtopień. Istnieje niskie prawdopodobieństwo trąby powietrznej.
Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe, ale również struktury wielokomórkowe. Miejscami niewykluczone wolno poruszające się superkomórki burzowe.
Średni okres trwania od 15 minut do 60 minut. Obok jednej wygasającej burzy powstawać będą kolejne na tzw. granicy wypływu (ang. outflow boundary).
Burze z ulewnymi opadami deszczu i opadami gradu występują w woj. lubelskim (zwłaszcza na północy regionu). Grzmi na wschodzie Mazowsza, ale także na północ od Warszawy. Zjawiska burzowe są obserwowane również na Podlasiu. W kolejnych godzinach obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej.
Rozwój konwekcji burzowej i chmury Cumulonimbus są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych za ostatnie 2 godziny. Tam gdzie wystąpiły rozpogodzenia, w niedługim czasie doszło do rozwoju chmur burzowych.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane za ostatnie 120 minut na obszarze Polski.
Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi piorunami.
Dane radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych i detekcji wyładowań.
POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW NA ŻYWO TUTAJ