W sobotę przeważający obszar Polski znajduje się już pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich. Wschodnia, centralna i południowa część kraju jest tylko pod chmurami pofalowanego frontu atmosferycznego. Gwałtowne burze są obserwowane zwłaszcza na południowym-wschodzie.
Przykład burzy superkomórkowej, która przynosi opady dużego gradu, silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet tornada.
Obszar zachmurzenia frontowego i rozwój konwekcji wewnątrzmasowej jest doskonale widoczny na zdjęciach satelitarnych w świetle widzialnym.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut na obszarze Polski. Szczególnie groźna burza znajduje się na południowym-wschodzie woj. lubelskiego.
Gwałtowna burza superkomórkowa w powiecie hrubieszowskim, woj. lubelskie. Niewykluczony grad powyżej 4 cm, wiatr do 100 km/h. Istnieje ryzyko trąby powietrznej. Oddala się ona w kierunku zachodniej Ukrainy.
Widoczna strefa opadów wzdłuż pofalowanego frontu oraz opady burzowe.
DYNAMICZNĄ POGODĘ MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC