Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Grad nawet 4 cm i zalania, niewykluczone trąby powietrzne

Środa przyniesie gwałtowne zjawiska burzowe zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Już od godzin porannych obserwuje się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu Cumulonimbus z przelotnymi opadami i burzami. Główna aktywność burzowa jest prognozowana na przedział od godziny 13 do 19, ale lokalne burze tworzyć będą się również w nocy.

Dzisiaj wpływ na pogodę mają niże ulokowane nad Skandynawią i Beskidami Wschodnimi. Z południowego wschodu za frontem ciepłym napływać będzie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie znad Morza Czarnego i Bałkanów. Tylko zachód pozostanie w zasięgu masy chłodniejszej, polarnej. Temperatura wyniesie od 24°C do 26°C. 

Zapas wody w pionowym słupie powietrza ma być znaczny i wyniesie od 32 mm do 40 mm. Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną różni się pomiędzy modelami i wyniesie przeważnie od 800 J/kg do 2000 J/kg. Według niektórych modeli nawet 2100 J/kg.

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.06.2020 i noc 17/18.06.2020 według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Rozwój burz następować ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Znaczne zasoby wilgoci zgromadzone będą w dolnych warstwach troposfery, ale dokonując przeglądu pionowego przekroju troposfery wychodzi na jaw, że masa znad Morza Czarnego ma być zasobna w wilgoć również w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Chwiejność termodynamiczna będzie znaczna, co może skutkować występowaniem silnych prądów wstępujących w chmurach Cumulonimbus, skutkując ich mocnym wypiętrzeniem, miejscami dużą aktywnością elektryczną. Ponadto duża chwiejność skutkować może opadami większego gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm.

Niestabilność powietrza ma być umiarkowana, miejscami duża. Przepływ umiarkowany głównie ze wschodu i południowego-wschodu. Ścinanie wiatru ze względu na obszar słabogradientowy ma być niewielkie, co nie powinno skutkować dobrą organizacją środowych burz.

Ze względu na niewielki przepływ na poziomie sterującym podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, prowadzące miejscami do znacznych akumulacji i zalań. Burzom towarzyszyć ma również wiatr od 40 km/h do 90 km/h. Ze względu na dużą chwiejność termodynamiczną w warstwie 0-2 km i niski poziom kondensacji niewykluczone jest powstawanie zalążków trąb powietrznych, a w sprzyjających warunkach możliwe są 1-2 przypadki lejów niezwiązanych z mezocyklonem, czyli rotującymi prądami wstępującymi. Lokalne burze możliwe są w niemal całym regionie. Burze o niższej intensywności możliwe są także w nocy.

Położenie burz na żywo w linku poniżej