Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Spadnie duży grad, wystąpią zalania i silny wiatr


Dziś nasza część Europy znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, jaki rozciąga się od Skandynawii aż po Morze Śródziemne. Wschodnia część kraju jest w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Do województwa lubelskiego dociera ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe z południowego-wschodu. Natomiast po zachodniej stronie frontu ulokowana jest chłodniejsza i stabilna masa powietrza o cechach polarno-morskich. 


Pierwsze burze możliwe są dziś już około południa, ale największa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy 14 a 18. Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się struktur wielokomórkowych, również o charakterze wydłużonych multikomórek, co może skutkować nadmiernymi opadami deszczu i podtopieniami. 


Ponadto burzom towarzyszyć mogą opady gradu od 1 cm do 3 cm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta w sytuacji powstania izolowanych burz superkomórkowych. Co więcej burzom towarzyszyć mogą porywy wiatru do 90 km/h, powodujące szkody. 


W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć pojedynczej, krótkotrwałej trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. Należy jednak zaznaczyć, że ryzyko powstania takiego zjawiska jest niskie, ale nie niemożliwe. 


Dzisiejsze burze stanowić mogą podstawowe zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 45 mm. Miejscami sumy opadowe w ciągu 10 minut wyniosą nawet 15 mm, a całkowite 30-45 mm, co skutkować może rozległymi zalaniami o punktowym charakterze. 


Burze według prognoz możliwe są lokalnie w całym województwie. Przemieszczać będą się z południa na północ regionu. 
Wieczorem aktywność burzowa utrzyma się jeszcze na wschodzie kraju, ale w pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować i burze zaczną stopniowo zanikać. 

W kolejnych dniach nie zabraknie opadów i burz we wschodniej części kraju. We wtorek po przejściu frontu nieco się ochłodzi do 21-22°C. Ochłodzenie potrwa do środy, gdy termometry pokażą nawet 20°C. W czwartek znów na termometrach 25 °C, a w piątek i sobotę temperatura wyniesie nawet 28°C. Niewykluczone będą również gwałtowne burze.