Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Wystąpią zalania, gradobicia i szkody wiatrowe

Dziś cała Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. W naszej części Europy tworzyć będą się płytkie niże. Powietrze napływające do naszej części Europy jest ciepłe i chwiejne, dlatego w połączeniu z lokalnymi strefami zbieżności wiatru wystąpią korzystne warunki do rozwoju burz.

We wtorek ponownie we wschodniej połowie kraju wystąpią burze. Miejscami prognozowane są zalania, szkody wiatrowe oraz gradobicia. Średnica gradu nie przekroczy jednak na ogół 2 cm. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień. 

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/photos/a.111183850587293/157002492672095/?type=3&theater

Pierwsze zjawiska burzowe możliwe są nad regionem w godzinach przedpołudniowych. Nieco więcej burz może pojawić się po godzinie 14. Silne burze możliwe są w całym regionie, ale modele numeryczne prognozują szczególnie gwałtowne komórki burzowe w centrum, na zachodzie i wschodzie oraz północy regionu. Możliwy słabo zorganizowany klaster wielokomórkowy wędrujący z południa na północ.

Możliwy jest rozwój wielokomórkowej struktury burzowej, której głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, miejscami grad do 2 cm i porywy wiatru do 90 km/h powodujące szkody. W czasie burz możliwe opady do 40-50 mm. Punktowo natężenie 15 mm w 10 minut. 


Burzowa aura utrzyma się do końca dnia, a miejscami grzmieć będzie w całym regionie. 
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 90%. 


W nocy płytki niż ma mieć wpływ na warunki pogodowe we wschodniej części kraju temperatura wyniesie od 17°C do 19°C.

Zachmurzenie  umiarkowane oraz duże. Miejscami możliwe burze z uniesionego trybu konwekcji, które trwać mogą punktowo całą noc. Lokalnie opady w czasie burz do 20-30 mm, co może prowadzić do zalań. Opady gradu w nocy są mało prawdopodobne. Aktywność elektryczna ma być mniejsza niż w ciągu dnia. Porywy wiatru nie przekroczą 50 km/h.