Sobota przyniesie kolejne burze na obszarze Polski wschodniej. Groźne burze wystąpią zwłaszcza w drugiej części dnia. Podstawowym zagrożeniem ze strony burz mają być ulewne opady deszczu od 10 mm do 50 mm, lokalnie opady gradu od 1 cm do 4 cm i wiatr do 90 km/h. Istnieje niskie ryzyko trąby powietrznej.
Sytuacja synoptyczna na dzień 20.06.2020, 12 UTC

Nasza część Europy ma być w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego, który ulokuje się początkowo w centrum kraju, związanego z bardziej rozległym układem niżowym znad południowej Ukrainy.
Sobotnie zjawiska burzowe ponownie przyniosą ulewy od 10 mm do 50 mm, grad od 1 cm do 3 cm. W skrajnych przypadkach możliwy pojedynczy incydent z opadami gradu do 4 cm.
Ponadto należy spodziewać się silnych porywów wiatru od 70 km/h do 90 km/h.
Są szanse na wystąpienie trąby powietrznej ze względu na niski poziom kondensacji, znaczne nagromadzenie wilgoci w troposferze oraz umiarkowaną/ dużą chwiejność termodynamiczną.
Rozwój chmur Cumulonimbus rozpocznie się już około południa, gdy planetarna warstwa graniczna zostanie ogrzana przez Słońce i ustąpią chmury warstwowe Stratus. Szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta po południu.
Podstawowym zagrożeniem ze strony burz mają być ulewne opady deszczu, prowadzące do podtopień. Sprzyjać będzie temu duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, która oscylować ma w przedziale od 32 mm do 41 mm, co w warunkach niskiego przepływu mas powietrza skutkować będzie znaczną akumulacją opadów.
Burze przemieszczać będą przemieszczać się dziś powoli ze wschodu, południowego-wschodu na zachód i północny-zachód przeważnie z niską prędkością. Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych oraz słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.
Średni okres życia pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do 60 minut. Następnie komórka burzowa może wygasać, ale tuż obok niej na tzw. granicy odpływu (ang. outflow boundary) tworzyć mają się następne burze.
Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się dużą aktywnością elektryczną.
Pierwsze burze mogą powstać już w godzinach przedpołudniowych, ale szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana pomiędzy 14 a 18. Burzowa aura utrzyma się również wieczorem.
W pierwszej części nocy burze powinny zanikać. Natomiast w porze nocnej z uniesionego trybu konwekcji rozwój burz termicznych ma być ograniczony, ale nie niemożliwy. Zjawiska w porze nocnej mają przynosić przeważnie opady deszczu, w pierwszej części nocy, gdy konwekcja zostanie zainicjowana z gruntu również gradu.
Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB na dziś

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC