Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez województwo lubelskie. Wystąpią podtopienia, opady gradu i silny wiatr

W niedzielę na obszarze województwa lubelskiego są prognozowane gwałtowne burze. Podczas burz opady do 50 mm, grad do 2 cm, wiatr do 80 km/h. Temperatura wyniesie dziś od 24°C do 27°C. W czasie burz na skutek oddziaływania prądów zstępujących możliwy spadek temperatury do 18°C/20°C.

Drugi dzień weekendu przyniesie kolejne burze na obszarze Polski wschodniej. Pozostajemy w zasięgu wilgotnej oraz ciepłej masy z rejonu Morza Czarnego. Prognozowane są dziś burze, które miejscami spowodują podtopienia.

Rozwój burz następować będzie na lokalnych strefach zbieżności wiatru. W czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus opady gradu do 2 cm, ulewy do 50 mm, miejscami wiatr do 80 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.07.2020, 12 UTC

Widoczny niż górny na południe od Polski. Utrzymywać będzie się napływ z sektora południowo-wschodniego.

Średni okres trwania pojedynczej burzy wyniesie do godziny, następnie obok jednej wygasającej burzy powstawać będą kolejne.

Pierwsze burze możliwe są około godziny 12 na obszarze województwa lubelskiego. Najwięcej burz wystąpi dziś na Roztoczu oraz wschodzie regionu, ale modele o wysokiej rozdzielczości wskazują również na ryzyko groźnej aury w takich powiatach jak: opolski, kraśnicki, janowski oraz biłgorajski i zamojski, ale także tomaszowski. Groźne burze nie ominą również powiatu lubelskiego. Szczególnie rejonu Bychawy i Wysokiego. Na południu Lubelszczyzny możliwe są większe sumy opadów, co może skutkować licznymi podtopieniami. Lokalne zjawiska burzowe możliwe są dziś w całym regionie. 

Najgroźniejsze burze są oczekiwane po godzinie 14. Duża aktywność burzowa powinna utrzymać się do godziny 18. Następnie burze zaczną zanikać, a w pierwszej części nocy nigdzie nie powinno już grzmieć.