Pogoda. Gwałtowne burze przejdą w poniedziałek przez woj. lubelskie. Duży grad, ulewy i wiatr do 90 km/h

Pogoda. Gwałtowne burze przejdą w poniedziałek przez woj. lubelskie. Duży grad, ulewy i wiatr do 90 km/h. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie niebezpiecznie.

Dziś od zachodu wkroczyła zatoka niżowa związana z układem niskiego ciśnienia znad Morza Północnego. Dodatkowo z południa na północ rozciąga się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż, którego przemieszczają się układy niskiego ciśnienia. Przed frontem zalega cieplejsze powietrze polarno morskie, natomiast za frontem znacznie chłodniejsze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.10.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek przez model ECMWF.

Modele numeryczne prognozują dziś w drugiej części dnia burze na obszarze woj. lubelskiego. Najpierw konwekcja burzowa może rozwinąć się na południu regionu. Następnie przemieszczać ma się na północ i północny-wschód.

Prawdopodobnie pierwsze burze pojawią się po godzinie 14 w naszej części Polski. Najwięcej burz występować może nad regionem pomiędzy 16 a 19. Groźne burze są możliwe także na zachodzie woj. lubelskiego.

Możliwe jest powstanie rozległej struktury wielokomórkomórkowej, która przemieszczać może się z południa, południowego-zachodu na północny-wschód, północ regionu. Niewykluczone superkomórki burzowe.

Niewykluczone, że w naszej części Polski przejdzie mezoskalowy układ konwekcyjny.

W czasie burz porywy wiatru do 80-100 km/h, grad do 3-4 cm, ulewy do 15-25 mm.

Burze utrzymają się jeszcze późnym wieczorem, ale w pierwszej części nocy zaczną zanikać.

Prognoza konwekcyjna na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza burz (IMGW-PIB) na poniedziałek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ