Pogoda. Gwałtowne burze przejdą we wtorek przez Polskę (mapa)

We wtorek Polska będzie pod wpływem płytkiej i rozległej zatoki niżowej związanej z wielocentrycznym niżem z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Norwegią. Przez Polskę przewędruje układ frontów atmosferycznych. Najpierw w ciepłym wycinku niżu napłynie znacznie cieplejsze powietrze z południowego – zachodu, nawet o cechach zwrotnikowych, ale już w drugiej części dnia do zachodniej połowy kraju zbliży się front chłodny. W ciągu dnia zjawiska mogą występować niemal w całym kraju, ale ich największe prawdopodobieństwo oraz intensywność prognozowana jest na wschodzie.

Burze rozwijać będą się we wtorek zarówno w ciepłej i dość jednorodnej masie, nawet o cechach zwrotnikowych, która napłynie w ciepłym wycinku niżu. Inicjacja konwekcji nastąpi na zbieżnościach wiatru dolnego, szczególnie we wschodniej połowie Polski.

Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery wyniesie od 30 mm do 35 mm, we wschodniej połowie kraju od 35 mm do 41 mm. Prognozowana jest umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna od 800 J/kg do 2000 J/kg.

Miejscami zjawiska burzowe będą gwałtowne. Podwyższona niestabilność powietrza pokrywać ma się ze zwiększonym pionowym ścinaniem wiatru, które w warstwie 0-6 km wyniesie od 15 m/s do 20 m/s. Dodatkowo spodziewana jest istotnie nasilona skrętność wiatru wraz z przyspieszeniem w dolnych 0-3 km, co sprzyjać może formowaniu się mezocyklonów w burzach.

Szczególnie dobrze zorganizowana, głęboka wilgotna konwekcja spodziewana jest na wschodzie Polski. Oczekiwane są izolowane komórki burzowe, także superkomórki burzowe oraz formacje wielokomórkowe.

Burzom towarzyszyć mają opady ulewnego deszczu o punktowej akumulacji na wschodzie kraju od 10 mm do 30 mm, punktowo grad od 1 cm do 3 cm. Największy możliwy w silnych superkomórkach burzowych.

Pewnym czynnikiem ograniczającym ilość burz może okazać się duże zachmurzenie panujące w strefie frontu ciepłego we wtorek. Jednak modele są zgodne, że zwłaszcza po południu ilość burz na wschodzie powinna być całkiem spora.

Kolejna strefa burz powinna nadejść do południowo – zachodniej części Polski wieczorem.

Prognozowany obszar burz we wtorek, możliwa korekta obszaru (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej