W poniedziałek wpływ na pogodę w Polsce ma wieloośrodkowy niż znad Morza Północnego. Od dzielnic centralnych na wschód będzie przemieszczać się front chłodny położony w rozległej zatoce niżowej. Front ten ma mieć tendencje do falowania, jaki poprzedzony powinien być linią zbieżności wiatru dolnego. Przed frontem napływać ma masa zwrotnikowa, natomiast tuż za nim chłodniejsza, polarno morska obejmująca północ i zachód naszego kraju. Tuż za strefą frontową ma rozbudowywać się klin wyżu, przynosząc chwilową stabilizacje w pogodzie.
Najnowsze dane radarowe wskazują na szybki rozwój chmur Cumulonimbus. Obecnie wyładowania atmosferyczne są notowane w okolicach Radomia, Kozienic, ale także Pionek, jak i tez Warki oraz Łaskarzewa.
Grzmi również w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Obecnie są to na ogół pojedyncze, izolowane komórki burzowe, które w sprzyjających warunkach mogą przekształcić się w superkomórki burzowe. Trajektoria ich przebiega obecnie z południowego – zachodu na północny – wschód. Obejmą za moment zachodnią część województwa lubelskiego.
Na trasie dzisiejszych burz możliwe opady deszczu od 10 mm do 40 mm, grad od 1 cm do 4 cm, wiatr do 100 km/h. Apogeum aktywności burzowej dopiero przed nami.
Spodziewany obszar burz w poniedziałek do godziny (IMGW-PIB)
Na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)
Dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut na obszarze Polski
Bieżące położenie opadów i burz poniżej