Pogoda. Gwałtowne burze wracają do Polski. Uderzy silny wiatr, grad i ulewy

Prognozy modeli numerycznych nie pozostawiają złudzeń. Czeka nas dynamiczny początek lipca w naszej części Europy. Burze pojawią się już w środę, groźnie będzie również w czwartek zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2020, 12 UTC

W dniu 1 lipca 2020 roku przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią. Jedynie południowa i wschodnia część kraju będzie pod wpływem wyżu znad Bałkanów. Taki rozkład pola ciśnienia sprzyjać ma adwekcji bardzo ciepłej i wilgotnej masy powietrza z południowego-zachodu. W godzinach popołudniowych nad północno-zachodnią częścią RP ulokowany ma być pofalowany front atmosferyczny.

Przez znaczną część czasu występować ma silne hamowanie ruchów konwekcyjnych, dlatego w ciągu dnia rozwój burz będzie ograniczony. Dopiero późnym popołudniem i wieczorem oczekiwany jest rozwój burz, w strefie liniowej zbieżności wiatru przed frontem. Zjawiska burzowe występować mają również w nocy ze środy na czwartek w wielu rejonach Polski

Prognoza burzowa według synoptyka, Szymona Poręby z IMGW-PIB na dzień 1.07.2020 dla Polski.

Prognozowany jest wyraźnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza, co przyczyni się do występowania podwyższonych pionowych uskoków wiatru w warstwie 0-6 km do 15 m/s – 20 m/s.

Prognozowany jest wyraźnie podwyższony skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km. Niewykluczone są dlatego superkomórki burzowe, jak i też systemy wielokomórkowe zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Przepływ na poziomie sterującym będzie niemal równoległy do strefy frontowej, co skutkować ma dużą akumulacją opadów i podtopieniami. Możliwe sumy do 30-50 mm. Możliwy grad o średnicy do 3-4 cm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Najwcześniej burze mogą powstać na terenach podgórskich, gdzie duże znaczenie może odegrać orografia terenu, natomiast na wymienionych wcześniej obszarach burze mogą powstać dopiero późnym popołudniem.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ