Pogoda. Gwałtowne burze wróciły. Już powodują zalania na wschodzie

Groźna pogoda wróciła do Polski. Burze powodują szkody na obszarze województwa lubelskiego. W kolejnych dniach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej w wielu regionach naszego kraju. Podobnie jak dziś burze będą prowadzić do podtopień.

W warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza, dużej wodności atmosfery zagrożenie stanowią głównie intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Na północ od Lublina przebiega strefa głównej aktywności konwekcyjnej. Intensywne opady doprowadziły już do zalań m.in w powiecie lubartowskim.

Prognoza aktywności burzowej w okresie ważna od  24.06.2020, godz. 14:00 CEST do 25.06.2020, godz. 08:00 CEST według Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Obszar opadów i wyładowań atmosferycznych we wschodniej Polsce.

W kolejnych godzinach burze występować mają na wschodzie w centrum. W czasie burz opady od 10 mm do 50 mm, miejscami podtopienia. Niski poziom kondensacji, wysoka wilgotność w dolnych warstwach troposfery może doprowadzić do powstania zalążków trąby powietrznej, a nawet w pełni wykształconej trąby.