Pogoda. Gwałtowne burze z gradem możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne zalania i szkody wiatrowe

W poniedziałek Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Nad zachodnią częścią kraju znajduje się niż górny, który przemieszcza się na północ. Burze prognozowane są w wielu miejscach naszego kraju. Zagrzmi lokalnie w woj. lubelskim. Temperatura wyniesie dziś od 24°C do 27°C we wschodniej części RP.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza burz na dzisiaj (od 8:00 do 20:00):👉 Burze możliwe są niemal w całej Polsce, ale najbardziej prawdopodobne są…

Opublikowany przez Burza-Alert-IMGW Niedziela, 16 sierpnia 2020

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.08.2020, 12 UTC

Widoczny niż górny w środkowej troposferze, który przemieszczać ma się w kierunku północnym. Miejscami wspomoże on rozwój burz w naszej części Europy. Nie jest on widoczny w polu przyziemnym, a jedynie w środkowej i górnej troposferze.

Pierwsze burze możliwe są około południa na obszarze Polski wschodniej. Najpierw może zacząć grzmieć na południu województwa lubelskiego, zwłaszcza na Roztoczu. Z biegiem czasu korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji zaczną przesuwać się na północ.

Burze z lokalnymi opadami gradu, silnym wiatrem i deszczem są prognozowane na południu, centrum, wschodzie i zachodzie Polski wschodniej. Na północy regionu ryzyko burz nie przekroczy 40%. Ich rozwój utrudniać mają suche warstwy powietrza i brak wyraźnych mechanizmów wspomagających konwekcje.

W czasie burz opady do 40-50 mm, lokalnie grad do 2-3 cm i wiatr do 90 km/h, co może powodować szkody. Prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, struktury wielokomórkowe i superkomórki. Najwięcej burz występować ma w godzinach popołudniowych. Pod wieczór aktywność burzowa zacznie powoli spadać, ale punktowo burze utrzymają się jeszcze w pierwszej części nocy.

Symulowane echa radarowe przez model SWISS-HD na poniedziałek.

Położenie opadów i lokalnych burz tutaj