Pogoda. Gwałtowne burze znów przyniosą gradobicia, szkody wiatrowe i zalania w Polsce

Pogoda. Na początku ostatniego tygodnia czerwca dostaliśmy się ponownie w zasięg powietrza zwrotnikowego. Szczególnie groźne burze w tej masie wystąpią we wtorek na południu i południowym-zachodzie. Burzowa może być również noc z wtorku na środę. Następnie niebezpieczne warunki pogodowe są prognozowane na środę we wschodniej połowie kraju, gdzie burze mogą mieć wysoką aktywność, ale nie powinny być tak groźne jak w ubiegłym tygodniu.

Pogoda. Przed nami burzowa końcówka miesiąca

Zwróćmy na prognozowaną energie dostępną drogą konwekcyjną na wtorkowe popołudnie według modelu ICON. Dostrzegamy, że największa niestabilność wystąpi w dzielnicach południowych, dlatego tam też spodziewamy się burz. W dalszej części wpisu opiszemy szczegółowo wskaźniki konwekcyjne na wtorek i noc z wtorku na środę oraz środę. Gdy oczekujemy rozwoju groźnej konwekcji w naszej części Europy.

We wtorek od południowego-zachodu nasunie się zatoka niżu znad Francji. Zasadniczo będziemy w ciepłym wycinku niżu. Co istotne w obrębie zatoki niżowej, w rejonie Alp dojdzie do rozwoju kolejnego młodego niżu. Skutkować będzie to korzystnymi warunkami do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji w obrębie niżu barycznego. Na górnych poziomach pojawi się wyraźny klin ciepła rozciągający się od Morza Śródziemnego przez Bałkany po Polskę. Nad Europą Zachodnią ulokowany ma być ośrodek górnego niżu. Determinować będzie to napływ ciepłego, wilgotnego oraz chwiejnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w którym rozwiną się burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Burzowy wtorek na południu. Aktywność burzowa może utrzymać się po zachodzie słońca

Zalegająca w naszej części Europy masa zwrotnikowa charakteryzować ma się stromym pionowym gradientem termiczny osiągającym 7°C/km a na południu kraju nawet 7,5°C/km. Mniejszy spadek temperatury wraz z wysokością obserwowany będzie na zachodzie kraju, co skutkować ma mniejszą energią dostępną drogą konwekcyjną. We wtorek CAPE przyjmie wartości od 1500 do 2500 J/kg. Wartości te w pewnym stopniu różnią się między modelami numerycznymi.

Mogą pojawić się ponownie superkomórki burzowe. Grad nie powinien być już tak duży

Ze względu na stosunkowo niewielką różnice ciśnienia spowodowaną małym kontrastem termicznym przepływ mas powietrza z kierunków południowych nie będzie wyraźnie nasilony. Pionowe ścinanie wiatru w obszarze chwiejności osiągać będzie na ogół 10 m/s do 15 m/s. Do godzin po popołudniowych może wystąpić wyraźne hamowanie konwekcji, ale w górach na skutek wspomagania orograficznego pierwsze chmury burzowe mogą powstać już przedpołudniem. Na terenach niżej położonych rozwój konwekcji może wspomóc nasuwająca się znad Europy Zachodniej wewnątrz wycinkowa linia zbieżności wiatru, ale dopiero w późniejszych godzinach.

Nie można wykluczyć, że wystąpią dogodne warunki do rozwoju burz zawierających rotujące prądy wstępujące. Z uwagi na nieco podwyższone pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km. jak i też znaczny skręt wiatru wraz z wysokością w warstwie 0-3 km. W czasie wtorkowych burz groźne mogą okazać się silne prądy zstępujące skutkujące porywami o charakterze konwekcyjnymi przekraczającymi 90 km/h. W Sudetach i wzdłuż zachodniej granicy, z racji mniejszej prędkości przemieszczania się burz oraz zawartości wody opadowej w słupie powietrza powyżej 40 mm możliwe są opady deszczu osiągające nawet 40 mm. Ponadto w czasie burz możliwy grad o średnicy 2-4 cm. Największe gradziny są prawdopodobne z burz posiadających trwały i silny mezocyklon.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na wtorek

W nocy z wtorku na środę podtrzymane zostaną korzystne warunki do rozwoju burz. Szczególnie będzie to konwekcja uniesiona, zatem ograniczone będzie ryzyko opadów większego gradu i groźnych porywów konwekcyjnych.

Prognoza burz na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę

Środa z największą aktywnością burzową we wschodniej części kraju. Mogą wystąpić opady większego gradu

Jeszcze groźniej wygląda środa, gdy wysoka aktywność burzowa jest prognozowana szczególnie we wschodniej części kraju. Mogą pojawić się w gorącej masie zwrotnikowej burze superkomórkowe o średnicy przekraczającej 3-4 cm. Ponadto burze mogą spowodować podtopienia, szkody wiatrowe. Ryzyko trąb powietrznych będzie niewielkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Jutro podamy więcej informacji o spodziewanym incydencie burzowym w środę.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną w środę na obszarze Polski. Szczególnie groźnie będzie na południu, częściowo centrum i wschodzie, południowym-wschodzie kraju. Szczyt aktywności konwekcyjnej przypadnie na drugą część dnia.

Pogoda. Prognoza burzowa na środę

Prognoza burz na środę (iMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burzowa na środę IMGW

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ