Pogoda. Gwałtowne, miejscami niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie w środę

Pogoda. Dziś Polska znajduje się pod wpływem niżu “KRISTINE” znad Danii. Początkowo nad przeważający obszar kraju napływa cieplejsza masa powietrza, ale nad zachodnią część RP wkroczył nad ranem front chłodny. W jego obrębie obserwowane są burze. Szczególnie groźne burze przejdą w drugiej części dnia przez woj. lubelskie.

Gwałtowne burze przejdą w środę przez Polskę wschodnią

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.08.2020, 12 UTC

Istotne pogorszenie pogody nadejdzie nad region od zachodu. Prawdopodobnie będzie to dobrze zorganizowany układ burzowy, nawet w formie liniowej. Na swoim czele może mieć dobrze ukształtowaną chmurę szelfową świadczącą o zbliżającym się zagrożeniu.

Pierwsze burze możliwe są około godziny 13, ale większość modeli sygnalizuje, że szczególnie niebezpieczne burze wystąpią pomiędzy 14 a 17.

W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h-110 km/h, dlatego zalecamy unikać parkowania pod drzewami. Oczekiwane są na trasie burz liczne wiatrołomy, co może prowadzić do utrudnień w ruchu drogowym.

W czasie dzisiejszych burz oczekiwane są porywy wiatru do 80-110 km/h, co miejscami może prowadzić do dużych szkód. Ponadto niewykluczone są opady gradu do 2-3 cm. Istnieje marginalne ryzyko wystąpienia 1-2 trąb powietrznych. Szansa na takie zjawisko będzie wtedy, gdy nad regionem pojawią się superkomórki burzowe.

Opady deszczu nie powinny dziś stanowić istotnego zagrożenia, ponieważ chmury burzowe mają przemieszczać się z dużą prędkością z zachodu na wschód.

Groźną pogodą zagrożony jest cały region, ale wiele modeli sygnalizuje wystąpienie szczególnie niebezpiecznych burz w takich powiatach jak: puławski, rycki oraz łukowski. Silne zjawiska burzowe przejdą też m.in przez powiat radzyński, bialski, parczewski, lubartowski i lubelski oraz świdnicki i łęczyński.

Prognoza burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień, ważna do godzin porannych w czwartek

Znaczne szkody wiatrowe po burzach mogą wystąpić jednak w całym regionie.

Najpóźniej burze dotrą do wschodniej części województwa lubelskiego. Również mogą powodować lokalne szkody spowodowane oddziaływaniem silnego wiatru.

Symulowane echa radarowe na środę według modelu SWISS-HD

Symulowane echa radarowe dla województwa lubelskiego

Położenie opadów i burz tutaj