Pogoda. Czeka nas gwałtowne, lecz krótkie uderzenie ciepła w naszej części Europy. Na termometrach zobaczymy nawet 19°C. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.
Pogoda. Zimny początek kwietnia w Polsce
Pierwsze dni kwietnia zgodnie z prognozami są zimne, a koniec ubiegłego tygodnia przyniósł silny atak zimy na południu, centrum i wschodzie. Obserwowaliśmy ostatnio bardzo duże ujemne odchylenie temperatury od średniej klimatycznej. Za okres od 1.04.2022 do 4.04.2022, średnia temperatura w naszej części Europy względem okresu referencyjnego 1981-2020 jest niższa o blisko 6°C. Na południu są to nawet wartości o 8 stopni niższe od średniej klimatycznej dla tego okresu kwietnia.
Pogoda. Zimna pierwsza dekada kwietnia w Polsce
Zgodnie więc z naszymi prognozami średnia anomalia miesięczna za pierwszą dekadę kwietnia wyjdzie poniżej normy termicznej. Chociaż z każdym dniem będzie coraz cieplej, to i tak zdarzać mają się okresy z temperaturą poniżej średniej klimatycznej,. Nie będą to jednak tak głębokie ochłodzenia jak te, które zdarzyło się na przełomie marca i kwietnia.
Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.04.2022 do 11.04.2022 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020
Przejściowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu. Na krótko zrobi się bardzo ciepło, potem wkroczy chłodny front z silnym wiatrem, opadami, a niewykluczone, że również też burzami
W drugiej połowie mijającego tygodnia czeka nas większe ocieplenie. Najcieplej będzie w południowej części kraju. Niż o imieniu Nasim przejściowo w swoim ciepłym wycinku niżu ściągnie cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Następnie pojawi się silny wiatr, opady, burze i wyraźne ochłodzenie, gdy znajdziemy się w strefie frontu chłodnego oraz tylnej części wiru niżowego. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na okres od 6.04.2022 do 7.04.2022. Duża dynamika w pogodzie ma panować również w kolejnych tygodniach, gdy warunki pogodowe będą dyktować głównie niże atlantyckie.
Środa i czwartek okażą się najcieplejszymi dniami w pierwszej dekadzie kwietnia. Niż o nazwie Nasim sprowadzi cieplejsze powietrze polarno morskie z południowego-zachodu do Polski. Niestety nie będzie to jednak trwałe ocieplenie. Termometry w południowej, centralnej i wschodniej części kraju pokażą nawet 14°C/19°C.
Pogoda. Z południowego-zachodu przejściowa zaznaczy się cieplejsze powietrze w Polsce
Krótkotrwałe większe ocieplenie rozpocznie się już jutro, kiedy to znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu „NASIM” wędrującego od Oceanu Atlantyckiego, przez Morze Północne, Cieśniny Duńskie, a następnie Morze Bałtyckie. Na froncie ciepłym pojawią się opady deszczu, a tuż za omawianą strefą frontową rozpocznie się szerokim strumieniem napływ cieplejszego powietrza z południowego-zachodu.
Sytuacja synoptyczna na 6.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów i przyległych
Najwyższa temperatura jest prognozowana w środę w pasie od Ziemi Lubuskiej, przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Wielkopolskę, aż po woj. łódzkie. Wysokie wartości jak na początek kwietnia będą notowane w dzielnicach południowych i częściowo wschodnich. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 6.04.2022, 15Z według modelu niemieckiego ICON
Front ciepły wkroczy już najbliższej nocy
Strefa opadów na froncie ciepłym ma przemieszczać się od południowego-zachodu na północny-wschód. Wkroczy podczas nadchodzącej nocy. Najdłużej strefa opadów utrzyma się w północnej i północno-wschodniej części kraju.
Prognoza ciśnienia, zasięgu i rodzaju opadów atmosferycznych na 6.04.2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Stopniowe pogorszenie pogody zaczniemy obserwować już w czwartek, kiedy dobiegać ma końca okres z wysoką temperaturą. Od zachodu, północnego-zachodu zacznie wkraczać zacznie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przyniesie on wzrost zachmurzenia, nasili się wiatr, pojawią się opady atmosferyczne. Front chłodny zacznie wypierać strumień ciepłego powietrza, które napłynie na zaledwie dwie doby do Polski. W jego obrębie wzrośnie dynamika w pogodzie, nie można wykluczyć, że lokalnie w środowisku istotnie nasilonego przepływu mas powietrza rozwiną się zjawiska burzowe. Najsilniejszy wiatr wystąpi w dzielnicach zachodnich, częściowo północnych i centralnych, gdzie miejscami przekroczone zostanie 72 km/h. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się wtedy we wschodniej, południowo-wschodniej części naszego kraju. Z wysokimi temperaturami jeszcze w czwartek.
Wyliczane porywy wiatru na 7.04.2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Prognoza porywów wiatru na 8.04.2022, 00 UTC według europejskiego modelu ECMWF
Prognozowana maksymalna temperatura na 7.04.2022, 15Z według niemieckiego modelu ICON dla Polski
Wygląda na to, że koniec tygodnia przyniesie w dalszym ciągu zmienną pogodę, duże wahania ciśnienia i częste opady atmosferyczne. Może pojawić się kolejna wichura, jak i też zjawiska burzowe. Z uwagi na dynamiczną sytuacje, zalecamy śledzić prognozy pogody codziennie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC