Pogoda. Gwałtownie i na krótko uderzy ciepło. Na termometrach będzie nawet 19°C w Polsce, a potem burze i wichury

Pogoda. Czeka nas gwałtowne, lecz krótkie uderzenie ciepła w naszej części Europy. Na termometrach zobaczymy nawet 19°C. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.

Pogoda. Zimny początek kwietnia w Polsce

Pierwsze dni kwietnia zgodnie z prognozami są zimne, a koniec ubiegłego tygodnia przyniósł silny atak zimy na południu, centrum i wschodzie. Obserwowaliśmy ostatnio bardzo duże ujemne odchylenie temperatury od średniej klimatycznej. Za okres od 1.04.2022 do 4.04.2022, średnia temperatura w naszej części Europy względem okresu referencyjnego 1981-2020 jest niższa o blisko 6°C. Na południu są to nawet wartości o 8 stopni niższe od średniej klimatycznej dla tego okresu kwietnia.

zimny początek kwietnia 2022

Pogoda. Zimna pierwsza dekada kwietnia w Polsce

Zgodnie więc z naszymi prognozami średnia anomalia miesięczna za pierwszą dekadę kwietnia wyjdzie poniżej normy termicznej. Chociaż z każdym dniem będzie coraz cieplej, to i tak zdarzać mają się okresy z temperaturą poniżej średniej klimatycznej,. Nie będą to jednak tak głębokie ochłodzenia jak te, które zdarzyło się na przełomie marca i kwietnia.

Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.04.2022 do 11.04.2022 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020

ujemna anomalia temperatury

Przejściowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu. Na krótko zrobi się bardzo ciepło, potem wkroczy chłodny front z silnym wiatrem, opadami, a niewykluczone, że również też burzami

W drugiej połowie mijającego tygodnia czeka nas większe ocieplenie. Najcieplej będzie w południowej części kraju. Niż o imieniu Nasim przejściowo w swoim ciepłym wycinku niżu ściągnie cieplejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Następnie pojawi się silny wiatr, opady, burze i wyraźne ochłodzenie, gdy znajdziemy się w strefie frontu chłodnego oraz tylnej części wiru niżowego. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na okres od 6.04.2022 do 7.04.2022. Duża dynamika w pogodzie ma panować również w kolejnych tygodniach, gdy warunki pogodowe będą dyktować głównie niże atlantyckie.

Środa i czwartek okażą się najcieplejszymi dniami w pierwszej dekadzie kwietnia. Niż o nazwie Nasim sprowadzi cieplejsze powietrze polarno morskie z południowego-zachodu do Polski. Niestety nie będzie to jednak trwałe ocieplenie. Termometry w południowej, centralnej i wschodniej części kraju pokażą nawet 14°C/19°C.

Pogoda. Z południowego-zachodu przejściowa zaznaczy się cieplejsze powietrze w Polsce

Krótkotrwałe większe ocieplenie rozpocznie się już jutro, kiedy to znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu „NASIM” wędrującego od Oceanu Atlantyckiego, przez Morze Północne, Cieśniny Duńskie, a następnie Morze Bałtyckie. Na froncie ciepłym pojawią się opady deszczu, a tuż za omawianą strefą frontową rozpocznie się szerokim strumieniem napływ cieplejszego powietrza z południowego-zachodu.

Sytuacja synoptyczna na 6.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów i przyległych

front ciepły nad Polską

Najwyższa temperatura jest prognozowana w środę w pasie od Ziemi Lubuskiej, przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Wielkopolskę, aż po woj. łódzkie. Wysokie wartości jak na początek kwietnia będą notowane w dzielnicach południowych i częściowo wschodnich. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 6.04.2022, 15Z według modelu niemieckiego ICON

coraz wyższa temperatura w Polsce

Front ciepły wkroczy już najbliższej nocy

Strefa opadów na froncie ciepłym ma przemieszczać się od południowego-zachodu na północny-wschód. Wkroczy podczas nadchodzącej nocy. Najdłużej strefa opadów utrzyma się w północnej i północno-wschodniej części kraju.

Prognoza ciśnienia, zasięgu i rodzaju opadów atmosferycznych na 6.04.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda w Polsce

Stopniowe pogorszenie pogody zaczniemy obserwować już w czwartek, kiedy dobiegać ma końca okres z wysoką temperaturą. Od zachodu, północnego-zachodu zacznie wkraczać zacznie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przyniesie on wzrost zachmurzenia, nasili się wiatr, pojawią się opady atmosferyczne. Front chłodny zacznie wypierać strumień ciepłego powietrza, które napłynie na zaledwie dwie doby do Polski. W jego obrębie wzrośnie dynamika w pogodzie, nie można wykluczyć, że lokalnie w środowisku istotnie nasilonego przepływu mas powietrza rozwiną się zjawiska burzowe. Najsilniejszy wiatr wystąpi w dzielnicach zachodnich, częściowo północnych i centralnych, gdzie miejscami przekroczone zostanie 72 km/h. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się wtedy we wschodniej, południowo-wschodniej części naszego kraju. Z wysokimi temperaturami jeszcze w czwartek.

Wyliczane porywy wiatru na 7.04.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

silny wiatr w Polsce

Prognoza porywów wiatru na 8.04.2022, 00 UTC według europejskiego modelu ECMWF

Pogoda. Gwałtownie i na krótko uderzy ciepło. Na termometrach będzie nawet 19°C w Polsce, a potem burze i wichury

Prognozowana maksymalna temperatura na 7.04.2022, 15Z według niemieckiego modelu ICON dla Polski

Pogoda. Gwałtownie i na krótko uderzy ciepło. Na termometrach będzie nawet 19°C w Polsce, a potem burze i wichury

Wygląda na to, że koniec tygodnia przyniesie w dalszym ciągu zmienną pogodę, duże wahania ciśnienia i częste opady atmosferyczne. Może pojawić się kolejna wichura, jak i też zjawiska burzowe. Z uwagi na dynamiczną sytuacje, zalecamy śledzić prognozy pogody codziennie.