Pogoda. Gwałtowne, niszczące burze uderzą znów. Zalania, zniszczenia wiatrowe i grad w Polsce

Przed nami kontynuacja groźnej pogody. Już w środę i czwartek burze przynosiły miejscami zalania. Szczególnie groźne zjawiska burzowe są prognozowane w piątek i sobotę. Możliwe jest wystąpienie superkomórek burzowych.

Burze w czwartek występowały w pasie od północnego-zachodu przez centrum aż po południowy-wschód Polski.

W środę zjawiska burzowe występowały tylko na wschodzie.

Pogoda. Gwałtowne burze wystąpią w piątek na obszarze Polski

W przeddzień weekendu nasz kraj znajdzie między wyżem z centrum nad Białorusią a niżem ulokowanym nad Wyspami Brytyjskimi. Dodatkowo w południowej części kraju zaznaczy się wpływ górnego niżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.06.2020, 12 UTC

Widoczny górny niż w środkowej troposferze nasuwający się nad woj. dolnośląskie w piątek. Wspomóc może on rozwój burz na obszarze Polski południowej.

Groźne burze możliwe są w piątek niem w całym kraju , oprócz pólnocno-wschodniej – Warmi, Mazur, Podlasia, północnego Mazowsza i wschodniej Lubelszczyzny. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne spodziewana są początkowo na Opolszczyźnie, Śląsku i Małopolsce, po południu i pod wieczór również na Ziemi Łódzkiej, południowym Mazowszu, Kielecczyźnie i Podkarpaciu.

Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz będą ulewne opady deszczu od 10 mm do 50 mm, punktowo grad od 1 cm do 4 cm, wiatr od 70 km/h do 100 km/h.

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz będzie obecność górnego niżu w środkowej troposferze. Wyrażonego jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Związane ma być z nim pole dodatniej wirowości cyklonalnej. W dolnej troposferze zaznaczy się strefa zbieżności wiatru dolnego, sprzyjająca rozwojowi chmur Cumulonimbus. Istnieje ryzyko powstania superkomórek burzowych. Ponadto, mając na uwadze niski poziom kondensacji chmur nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem, szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana na popołudnie i wieczór. W nocy konwekcja tracić ma na intensywności, początkowo może padać grad.

Najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe mają wykazywać się w piątek dużą aktywnością elektryczną, co stwarzać ma zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz miejscami może spowodować pożary od wyładowań atmosferycznych.

Prognozowany obszar burz w piątek przez IMGW-PIB