Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda gwałtownie się zmienia. Burze osłabły i opuściły PolskęPogoda gwałtownie się zmienia i burze zaczęły zanikać pod wieczór. Niskie prawdopodobieństwo burz będzie jeszcze w pierwszej części nocy, ale okażą się one mniej intensywne niż w ciągu dnia, jeśli rozwiną się po zachodzie słońca.

Pogoda niżowa na początku lipca – wpływ cyrkulacji strefowej na przebieg warunków pogodowych w Polsce

Na początku lipca Polska pozostaje, w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Dodatkowo z zachodu na wschód przemieszczają się nad Starym Kontynentem kolejne ośrodki niżowe, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Na południowym wschodzie zaznaczył się dziś front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Ubiegłej doby przynosił on burze na zachodzie naszego kraju. Główna aktywność burzowa koncentrowała się dziś na południowym wschodzie i częściowo południu. Zjawiska burzowe były mniej intensywne i bardziej ograniczone obszarowo względem ubiegłej doby.

Temperatura maksymalna, 1.07.2023 na stacjach IMGW-PIB w Polsce

wysoka temperatura w kraju
Pogoda niżowa, dodatkowo dzień gorący miejscami

W sobotę panowało przeważnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Gdzieniegdzie zdarzyły się przelotne opady deszczu, natomiast na południu i południowym wschodzie występowały burze. Główna aktywność burzowa koncentrowała się dziś na Podkarpaciu. Na południu i południowym wschodzie szacuje się, że wysokość opadów w burzach mogła sięgać do 15-35 mm. Natomiast termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały przeważnie od 21°C do 25°C, niższe wartości mogły zostać odnotowane tylko w kotlinach górskich. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy mogły dochodzić do 60-80 km/h.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne 1 lipca 2023 r. na obszarze Polski, wykryte przez amatorskie detektory Blitzortung

burzowa pogoda w kraju
Burze występowały dziś na południu i południowym wschodzie

Burze tylko początkowo możliwe, ale będą słabe

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie i południu początkowo niewykluczone jeszcze szybko zanikające burze. Szacuje się, że opadów w rejonach burz do 10 mm. Dodatkowo na krańcach wschodnich lokalnie mgły ograniczające widzialność do 400 m. W najchłodniejszej części nocy od 13°C do 17°C; w rejonach podgórskich chłodniej 11°C, 14°C. Wiatr był na południu słaby, ponadto na pozostałym obszarze umiarkowany. Głównie nad morzem dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Szczególnie w czasie burz porywy do 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz