Pogoda długoterminowa i burze w Europie. Sprawdź, kiedy może spaść śnieg na obszarze Polski w listopadzie

Pogoda i burze w Europie. Sprawdź, kiedy może spaść śnieg w Polsce.

Początek listopada przynosi wysokie temperatury jak na 11 miesiąc roku. Sprawdźmy zatem, kiedy mogą pojawić się opady śniegu na nizinach.

W niedzielę, 3 listopada 2019 w Krakowie na stacji IMGW zanotowano 19,6°C. Ciepło było również w innych rejonach Polski

meteoprognoza.pl, dane IMGW-PIB

Ponownie w kraju panowała dodatnia anomalia temperatury

meteomodel.pl

Chłodny był zwłaszcza 1 dzień listopada, potem napłynęło zdecydowanie cieplejsze powietrze z południa i południowego zachodu

meteomodel.pl

Modele numeryczne prognozują opady śniegu, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich Polski południowej w weekend. Na nizinach są mało prawdopodobne.

Niewykluczone, że do drugiej dekady listopada nie zabraknie opadów deszczu. Atak zimy jest jednak mało prawdopodobny, lecz prognozy ulec mogą zmianie.

Wiązki modelu GFS wskazują, że temperatura tylko okresami oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco poniżej średniej. Przeważnie na termometrach zobaczymy wartości o kilka, czasami kilkanaście stopni wyższe względem analogicznego okresu. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy, rosną rozbieżności w wyliczeniach.

Sam listopad prawdopodobnie przyniesie temperaturę o kilka stopni wyższą względem normy wieloletniej. Wskazuje na to prognoza modelu sezonowego CFS. Epizodów z chłodnymi masami powietrza nie można wykluczyć do końca miesiąca. Niewykluczone są nawet opady śniegu, lecz wiele najnowszych prognoz wskazuje, że w kolejnych tygodniach nie zabraknie adwekcji ciepłych mas powietrza z południa Europy. Okresami dadzą się we znaki opady deszczu, lecz załagodzenie suszy w Polsce nie jest możliwe i utrzyma się duży deficyt opadów.

Prognoza anomalii temperatury na listopad dla Europy

W okresie od 4 listopada do 11.11.2019
W okresie od 11.11.2019 do 18.11.2019
W okresie od 18 listopada do 25 listopada
W okresie od 25 listopada do 2 grudnia 2019