W czwartek Polska będzie w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu chłodnego. Jedynie na północnym – wschodzie kraju ulokowana będzie chłodna polarnomorska masa powietrza, na pozostałym obszarze nieco cieplejsza masa polarnomorska.
Największe szanse na burze są dziś są na zachodzie, południu oraz częściowo w centrum kraju i na wschodzie w mniejszym stopniu.
Najgroźniejsza pogoda w kolejnych godzinach jest prognozowana w pasie od Pomorza Zachodniego przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, po Małopolskę i Podkarpacie.
Warunki w troposferze sprzyjać będą izolowanym komórkom burzowych, strukturom wielokomórkowych, natomiast na południu Polski, w strefie większego ścinania wiatru także superkomórek burzowych. Grad w tym burzach może osiągnąć 3 cm.
Liczne suche warstwy powietrza mogą sprzyjać dynamicznemu schodzeniu silnych prądów zstępujących. Wiatr osiągnie do 90 km/h z najsilniejszych burz. Opady deszczu o punktowej akumulacji od 10 mm do 30 mm.
Pierwsze burze możliwe są już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Lokalnie burzowa aura utrzyma się wieczorem oraz w nocy. Szczególni na południu.
W pewnym stopniu potencjał do rozwoju silnych burz może zostać ograniczony przez zachmurzenie warstwowe, na co wskazują bieżące zdjęcia satelitarne. Utrudnia to obecnie nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej.
Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB dziś
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny. Jak widać obszar prognozowanych burz jest nieco większy, choć mniej prawdopodobny niż IMGW.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC