Pogoda. IMGW ostrzega, gwałtowne burze przejdą przez Polskę, możliwe tornada

W środę zjawiska burzowe są prognozowane w południowej, ale także wschodniej i częściowo zachodniej Polsce. Najgwałtowniejsze burze są prognozowane są na Opolszczyźnie, Śląsku, ale także w Małopolsce. Chmury Cumulonimbus będą przynosiły porywy wiatru od 80 km/h do 110 km/h, ale także opady deszczu do 50 – 70 mm, ale także grad o średnicy od 1 cm do 4 cm.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.08.2019 r. godzina 12 UTC

W środę przez Polskę przebiegać ma pofalowany front atmosferyczny, jaki rozdzielać ma dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. W godzinach popołudniowych od dzielnic zachodów na wschód przesuwać ma się głęboka zatoka niżowa, dodatkowo wraz w strefie pofalowanego frontu prognozowany jest rozwój fali frontowej, która następnie przekształcić ma się w mezoskalowy układ niskiego ciśnienia. wspomóc może to rozwój gwałtownych burz.

Jutro w strefie falującego frontu atmosferycznego prognozowana jest duża akumulacja wilgoci. Średni stosunek suchego powietrza z wilgotnym w warstwie 0-1 km wyniesie od 12-15 g/kg. Masa zalegająca nad Polską miejscami charakteryzować będzie się dużą wodnością atmosfery. Zapas wody w pionowej kolumnie atmosfery ma oscylować w przedziale od 40 mm do 48 mm.

Energia dostępna drogą konwekcyjnie wyniesie od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Pionowe uskoki wiatru będą istotnie nasilone z powodu wzmożonego przepływu mas powietrza. W warstwie 0-6 km od 15 m/s do 25 m/s

Natomiast w samym dolnym kilometrze (LLS 0-1 km) może wynieść od 10 m/s do 15 m/s. Rozwijająca się fala frontowa wzmocni też istotnie skręt wiatru w warstwie 0-3 km, który wyniesie od 300 m2/s2 do 400 m2/s2. Co więcej spodziewany jest niski poziom kondensacji. Dlatego na południu Polski nie można wykluczyć 1-2 przypadków trąb powietrznych.

Środowe burze będą dobrze zorganizowane. Konwekcja przybierać ma formę superkomórek burzowych, ale także struktur wielokomórkowych, nawet z wbudowanymi liniami szkwałowymi i segmentami bowing segments.

Prawdopodobne jest uformowanie się mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału i superkomórkami burzowymi.

Najgroźniejsze burze są oczekiwane popołudniu, ale także wieczorem. Wieczorem wiatr przekraczać może 100 km/h, grad powyżej 3 cm, zwłaszcza w burzach zawierających mezocyklon. Punktowa akumulacja opadów wynieść może od 20 mm do 60 mm.

Prognozowany obszar burz w środę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jest to wstępna mapa, może ona ulec jeszcze korekcie.

Wkrótce więcej informacji o burzach w środę.

Prognozowanie zjawisk burzowych jest niezwykle skomplikowane, a precyzyjne określenie miejsca ich występowania z kilkugodzinnym wyprzedzeniem niemożliwe.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Dodaj komentarz