Pogoda: IMGW prognozuje gwałtowne burze na południowym-wschodzie, wschodzie Polski na noc

Nad Polską trwa burzowy dzień. Dominujący burze superkomórkowe z opadami dużego gradu, których średnica sięga od 2 cm do 5 cm, wiatr powyżej 100 km/h. Lokalnie odnotowano szkody wiatrowe. IMGW zaktualizowało swoją prognozę burzową na noc, rozszerzając możliwy obszar groźnej pogody.

Prognoza burzowa IMGW na noc

Treść prognozy Anny Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognoza została niedawno zaktualizowana.

AKTUALIZACJA dotyczy rozszerzenia obszaru z największymi porywami wiatru.
W nocy silne burze nadal będą występować na południowym wschodzie kraju. Związane z nimi będą nawalne opady deszczu, porywy wiatru do 100-120 km/h oraz duży grad. Podtrzymuje się ryzyko trąb powietrznych.
Słabe burze możliwe są także na północy kraju.
W nocy Polska nadal będzie w zasięgu nizu z ośrodkiem w rejonie Zatoki Botnickiej, a na południowym wschodzie kraju będzie obecny chłodny front (prawdopodobnie dodatkowo falujący) z linią zbieżności.
W pierwszej połowie nocy, na południowym wschodzie, wystapią warunki termodynamiczne i kinematyczne podobne do tych, które są prognozowane na godziny późno popołudniowe i wieczorne. Powietrze zwrotnikowe przed frontem nadal będzie bardzo chwiejne, z dużą zawartością wilgoci. MuCAPE na południowym wschodzie nadal może wynosić do 2000-2500 J/kg, co w połączeniu ze ścinaniem wiatru do 20-25 m/s do 6 km i do 3 km, przełoży się na podtrzymanie organizacji burz i występowanie silnych porywów wiatru do 100-120 km/h. Ponieważ SHEAR 1km nadal miejscami jest prognozowany do 15 m/s, a SHR 1km około 250 m2/s2, podtrzymuje się ryzyko występowania trąb powietrznych. Opady deszczu w tych burzach będą drugorzędnym zagrożeniem, ale ich natężenie nadal będzie miejscami nawalne (10-20 mm/10 minut). Prognozuje się, że sumy opadów mogą sięgać miejscami 30-40 mm. Burzom nadal będzie towarzyszyć duży grad (około 2-4 cm, a w burzach silne rozwiniętych 4-6 cm). W drugiej połowie nocy burze będą słabnąć, ale mogą także rozwijać się nowe, słabsze, szczególnie na południowym zachodzie.
Na północy kraju, w wyniku adwekcji chłodnego i stosunkowo wilgotnego powietrza (TPW do 24 mm), przy bardzo dobrych warunkach kinematycznych (SHEAR 0-6 km 15-20 m/s) możliwy jest rozwój burz, głównie w drugiej połowie nocy. Związane z nimi będą opady deszczu miejscami do 10-15 mm oraz porywy wiatru do 60-70 km/h – informuje Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ