Pogoda jesienna wtargnęła do Polski. Brak upału i gorąca, ulewy do 30 mm i burze, wiatr 65 km/h

Pogoda jesienna zaznacza się dziś nad Polską. Postępuje ochłodzenie w całym kraju.

Dziś Polska znajduje się wpływem nasuwającego się od północnego zachodu rozległego ośrodka niskiego ciśnienia znad Skandynawii oraz częściowo mające wpływ na wschodnie rejony kraju płytkie ośrodki niskiego ciśnienia ulokowane w Rumunii i Bułgarii, jakie będą oddalać się na wschód kontynentu, a także przejściowo klin układu wysokiego ciśnienia z zachodniej Europy, jaki częściowo nasunie się nad południowo zachodnie rejony. Docierać będą chłodne i wilgotne masy powietrza polarnomorskiego z zachodu. Gorące i suche powietrze znajdzie się poza naszą częścią Europy.

Prognoza sytuacji barycznej na 10.09.2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda się zmieniła
Pogoda jesienna zrobiła się i dynamiczny front chłodny nad Polską

Burze i ulewy w kraju

We wtorek prognozowana jest przewaga zachmurzenia dużego z opadami deszczu. Gdzieniegdzie możliwe także burze. Szczególnie w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów miejscami do około 15 mm, na południowym zachodzie możliwe akumulacje do 25-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 17°C do 21°C, niższe wartości w rejonach podgórskich, około 16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Tylko na zachodzie i nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni, jedynie na wschodzie południowy. Ponadto w czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 września 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

pogoda się zmienia i wyparcie gorącej masy od zachodu
Pogoda zmienna

Prognoza burzowa na 10 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju i grożna pogoda
Burze nad Polską i drastyczna zmiana pogody (IMGW-PIB)

Dynamiczna pogoda i ulewy oraz mgły w nocy

Dziś burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski, za wyjątkiem wschodniej części kraju. Rozwój burz nastąpi dziś w chłodnej, wilgotnej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Inicjacja burz nastąpi za pofalowanym frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym. Akumulacja opadów w burzach nie przekroczy 15-20 mm, natomiast w porywach do 50-65 km/h. W nocy z wtorku na środę nie będzie już warunków do rozwoju nowych burz.

Polecamy: Kolejna silna wichura. Powieje 110-120 km/h. Powiew jesieni. Dynamiczna pogoda w Polsce

Co ważne w nocy nad krajem utrzyma się zachmurzenie umiarkowane, gdzieniegdzie duże. Jednak w centrum rozpogodzenia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Natomiast na południowym wschodzie prognozowana suma opadów do około 10 mm. Gdzieniegdzie z uwagi na wysoką wilgotność powietrza po opadach, małą prędkość wiatru uformują się mgły ograniczające widzialność do 100-200 m. W najchłodniejszej części nocy od 9°C do 14°C. Jednak nad morzem oraz na krańcach południowo-wschodnich miejscami 15°C. Wiatr będzie słaby, tylko na północy okresami umiarkowany i porywisty, na ogół południowo-zachodni i zachodni. Jednak tylko w Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, dwd.de