Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda jest niebezpieczna. Groźna strefa opadów marznących idzie przez Polskę. Mróz wypierany jest na wschód

odwilz

Pogoda w poniedziałek jest niebezpieczna. Na przedpolu ciepłego frontu obserwowane są powszechne opady marznącego deszczu, który powoduje gołoledź na drogach i chodnikach.

Pogoda zaczęła się dziś wyraźnie zmieniać. Ciśnienie atmosferyczne szybko spadało, wchodzimy w okres wzmożonej cyrkulacji strefowej w okresie świątecznym

19 grudnia 2022 Polska była jeszcze pod wpływem odsuwającego wyżu Kaspar z centrum nad Ukrainą. Jednak w drugiej połowie dnia zaczęliśmy dostawać się w zasięg aktywniejszej zatoki niżowej związanej z rozległym niżem o nazwie Franziska ulokowanym w pobliżu Europy Zachodniej. Od południowego zachodu na północny wschód, wschód, przechodzi dziś front o charakterze ciepłym. Na jego przedpolu obserwowane są opady deszczu marznącego powodujące gołoledź. Na zobrazowaniach radarowych strefę opadów deszczu widzimy już dziś od godzinach popołudniowych i wieczornych. Opady wędrują z zachodu na wschód Polski. Opady mają charakter marznący z powodu zalegającego jeszcze chłodnego powietrza, powierzchnie dróg i chodników robią się śliskie z racji wychłodzonego gruntu, na którym zamarza woda opadowa.

Temperatura powietrza na 2 metrach w klatkach meteorologicznych, 19 grudnia 2022, 19:00 czasu urzędowego

Groźna opady postępuje z zachodu na wschód kraju

W poniedziałek występowało zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające stopniowo od zachodu do dużego. Ponadto w drugiej połowie dnia w zachodniej połowie kraju pojawiły się opady marznącego deszczu, które przynosiły powszechne zjawisko gołoledzi. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od -8°C na północnym wschodzie, około -2°C w centrum do 2°C na zachodzie. Chłodniej było w rejonach podgórskich od -5°C na wschodzie do 2°C na zachodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 55 km/h, nad morzem w porywach do 65 km/h; w rejonach podgórskich Sudetów okresami dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, na Pogórzu Karpackim do 65 km/h, przeważnie południowy. Wysoko w górach porywy do 90 km/h. Na południu miejscami zamiecie śnieżne.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 19 grudnia 2022, 07:00-19:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

Odwilż zmierza na wschód

Noc z poniedziałku na wtorek przynosić będzie zachmurzenie na ogół duże. Jedynie w pierwszych godzinach po zachodzie słońca na wschodzie małe i umiarkowane. Opady deszczu, na przeważającym obszarze kraju marznące i powodujące gołoledź postępujące z zachodu na wschód kraju. Jednak miejscami przejściowo możliwe opady śniegu i mgły ograniczające punktowo widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -8°C/-6°C na wschodzie, cieplej, bo około -1°C w centrum do 2°C na zachodzie; w rejonach podgórskich od -8°C na wschodzie do 0°C na zachodzie; w nocy wzrost temperatury.

Temperatura maksymalna nad ranem, 20 grudnia 2022, 06Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski

pogoda zmienia się na święta
Pogoda zmienia się od zachodu, idzie odwilż na wschód

Wiatr na ogół umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach porywy do 90 km/h, w Bieszczadach do 120 km/h. W górach miejscami zamiecie śnieżne. Groźne opady atmosferyczne, które powodujące zjawisko gołoledzi można śledzić na zobrazowaniach radarowych.

Pogoda. Opady marznące w zachodniej i północnej części Polski, 19 grudnia 2022 raportowane na stacjach PSHM. Strefa groźnej pogody przemieszcza się na wschód

pogoda jest groźna w kraju
Pogoda jest groźna w kraju

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz