11 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Już dziś silny wiatr w Polsce. Wichura nad morzem

Silny wiatr w Polsce

Weszliśmy w okres strefowej cyrkulacji powietrza nad Europą i Polską. Oznacza to, że w kontynent raz za razem uderzają niże, które wykształcają się nad ciepłymi wodami Atlantyku. Taki rodzaj pogody w naszym regionie zawsze skutkuje opadami deszczu nadchodzącymi cyklicznie z zachodu. Niże znad Atlantyku przynoszą również silne wichury w Europie zachodniej. Skutkiem tego jest również silny wiatr w naszym regionie. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie.

Sytuacja baryczna

Spójrzmy na powyższą mapę przedstawiającą sytuację baryczną w Europie. Od Morza Celtyckiego, przez Wyspy Brytyjskie po Skandynawię widać niże baryczne. W ich centrum ciśnienie spadło poniżej 990 hPa. Na wschodzie Europy stacjonuje bardzo silny wyż OTMAR, na którego obszarze ciśnienie to ponad 1025 hPa. Bardzo duża różnica ciśnienia (gradient baryczny) skutkuje silnym wiatrem w pasie od Wysp Brytyjskich po Morze Bałtyckie. I to właśnie o silnym wietrze na północy Polski chcemy Was dziś ostrzec.

Silny wiatr już dziś na północy Polski

Noc z wtorku na środę oraz pierwsza część środy przynosiła będzie jeszcze silny wiatr na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na południu niewykluczony jest ciepły wiatr halny. Jednak naprawdę silny wiatr wiać zacznie w środę po południu na północy Polski. Wtedy to do kraju z zachodu zbliży się strefa bardzo dużego gradientu barycznego. Mocno wiać będzie w okolicach Szczecina, a w kolejnych godzinach również Kołobrzegu i Ustki. Porywy wiatru nas samym morzem przekraczać będą 95 km/h. Lokalnie nie można wykluczyć wiatru o prędkości 100 kilometrów na godzinę.

Silny wiatr w Polsce

W kolejnych godzinach, w nocy z środy na czwartek mocno wiać będzie w całej północnej i zachodniej części Polski. Nadal najmocniej wiało będzie nad samym morzem. Tam siła wiatru osiągała będzie 90 km/h. Nieco słabiej, do 70-80 km/h wiało będzie na obszarze Wielkopolski, lubuskiego, czy na Kujawach. W drugiej części nocy strefa silnego wiatru obejmie również Pomorze. Wiatr wiejący ponad 40 km/h występował będzie w nocy z środy na czwartek również w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze, Ziemię Łódzką po Śląsk. Tutaj jednak porywy wiatru nie będą już tak silne jak na północny Polski

Wiatr w nocy

Strefa silnego wiatru będzie opuszczała nasz kraj w czwartek. Wtedy to jeszcze możliwe mocniejsze porywy na północny Polski. Jednak w czwartek nad Polską nie powinno już wiać na tyle mocno, by potrzebne były ostrzeżenia przed wiatrem. Przypominamy, że siłę i kierunek wiatru w Polsce sprawdzać można tutaj.