Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Kiedy upały wrócą do Polski? Czy czeka nas fala upałów? Burze będą występowały

Po bardzo gorącym okresie, kiedy to do Polski napływało powietrze znad Morza Czarnego przyszły nieco chłodniejsze dni. Końcówka czerwca i pierwsze dni lipca to przyjemne, letnie temperatury, ale upałów nad Polską w przeciągu kilku dni nie zaobserwujemy.

Upały nad Polską? Nie widać ich w prognozach

Zamiast upału czeka nas typowo letnia temperatura. Będzie bardzo ciepło, lokalnie gorąco, ale nie upalnie. Temperatury podczas nadchodzącego weekendu mieściły będą się w przedziale od 23 stopni na wschodzie do 25 na zachodzie kraju. W niedziele jeszcze cieplej, do nawet 27 stopni w regionach centralnych. Upały jednak nie wystąpią.

Pierwsze dni przyszłego tygodnia przyniosą ochłodzenie. Poniedziałek przynieść może dynamiczną pogodę, gdyż ciepłe powietrze będzie wymiatane z Polski na wschód najprawdopodobniej przez aktywny front atmosferyczny. Na obszarze naszego kraju dojść może do rozwoju gwałtownych zjawisk burzowych. Po wymianie mas powietrza czeka nas kilka dni ochłodzenia.

Już od czwartku 9 lipca do Polski od zachodu znów zacznie napływać ciepłe powietrze z południowego zachodu kontynentu. Powrócą temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza, jednak upały nie nadejdą.

Gorąco, nie upalnie, na przemian z burzami

Niestety, ciepły okres w pogodzie potrwa wedle prognoza tylko do soboty. Wtedy to ponownie gorące powietrze będzie wypychane na wschód. Ponownie dojść może do rozwoju silnych burz i nawałnic nad Polską. Jednak piszemy już o okresie tygodnia w przyszłość, a na tak długim okresie nie można przewidzieć gdzie w godzinach popołudniowych znajdował się będzie front. Czy na jego drodze nie pozostanie zachmurzeni i wiele innych czynników, które wpływają na rozwój silnych burz.

W okolicach połowy lipca modele numeryczne widzą dla Polski kilka chłodniejszych dni. To już jednak naprawdę daleki okres w prognozach i sporo może się jeszcze pozmieniać. Tytuł wpisu brzmi „Kiedy upały wrócą do Polski? Czy czeka nas fala upałów? Burze będą występowały?” Odpowiadając na zadane w nim pytania. W pierwszej połowie lipca upały w Polsce nie wystąpią. Będą dni ciepłe, nawet lokalnie gorące. Jednak temperatury w kraju nie powinny przekroczyć trzydziestu stopni, więc granicy niezbędnej, by pogodę nazwać upalną. Czekają nas za to popołudnia z burzami, które lokalnie mogą być groźne.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk