Pogoda. Kolejna bardzo chłodna noc. Groźne przymrozki. Ostrzeżenia meteorologiczne w połowie Polski

Kolejną dobę Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Z północy do naszego kraju naciera arktyczne powietrze. Praktycznie brak jest nocami zachmurzenia. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo zimne noce. Nadchodząca noc znów przyniesie temperatury, które nie powinny zdarzać się w ostatniej dekadzie maja.

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa ukazująca jaką drogę pokonało powietrze zanim dotarło do Polski na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

W całej wschodniej części kraju podczas nadchodzącej nocy możliwe są przygruntowe przymrozki. Temperatura na wysokości 2 metrów na Suwalszczyźnie spadnie do zera. Warmia, Mazury, Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie to zaledwie 1 stopień powyżej zera. Niewiele cieplej, bo tylko 2-3 stopni w Polsce centralnej. Najcieplejsza noc na zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci zatrzymają się na 6-8 kreskach powyżej zera.

Ostrzeżenia synoptyków IMGW-PIB

Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny wydali ostrzeżenia pogodowe przed mrozem. Dotyczą one całej Polski wschodniej oraz centrum kraju i obszarów podgórskich.

Nadchodząca noc będzie bardzo pogodna. Chmury, nawet gdy pozostaną po dziennej, słabej konwekcji wieczorem zaczną się rozpraszać. Noc zapowiada się bezchmurnie. W związku z tym nie prognozujemy opadów na nadchodzącą noc. Nadal nad Polską wiał będzie bardzo słaby, lecz chłodny wiatr. Najmocniej odczuwalny wiatr będzie na północnym wschodzie dodatkowo, potęgując uczucie chłodu.