Pogoda. Kolejne burze nad Polską, wkrótce spadnie grad. Wiatr nawet 85 km/h

Nie minęło dużo czasu od poprzedniego wpisu, a już nad Polską powstało kilka ośrodków burzowych. Po godzinie 12 w poniedziałek grzmi w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i na południu Mazowsza, w okolicach Radomia. Zagrzmiało w Kotlinie Kłodzkiej. W kolejnych godzinach strefa korzystnych warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji przesunie się nad województwo lubelskie i podkarpackie.

Pomimo stosunkowo niedużej chwiejności termodynamicznej na przedpolu frontu chłodnego rozwinęły się kolejne ośrodki burzowe. Według danych z detektorów wyładowań atmosferycznych grzmi aktualnie na południu Mazowsza, w okolicach Radomia i Skaryszewa. Pioruny wystąpiły też w okolicach Kielc.

Burze obserwowane są również w Małopolsce, zagrzmiało w okolicach Krakowa i Miechowa.

Podczas burz możliwe są dziś opady drobnego gradu, silny wiatr do 85 km/h oraz ulewne opady deszczu ograniczające widzialność poziomą. Opady w czasie burz od 5 mm do 15 mm. Główna aktywność burzowa wystąpi za około 2 godziny we wschodniej i południowo-wschodniej części Polski.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut

Prognozowany obszar burz przez Polscy Łowcy Burz. Główna aktywność burzowa będzie na południowym-wschodzie, gdzie wydany został 1 stopień zagrożenia.

Aktualne położenie opadów i burz tutaj