Jest nowa pogoda na kwiecień 2025 r. Siarczysty mróz czy pierwsze przekroczenie 25℃? Prognozy są jasne dla Polski

Nowa pogoda na kwiecień 2025 r. pokazuje nam możliwy trend w 4 miesiącu roku.

Zgodnie z przewidywaniami amerykańskich modeli, w kwietniu 2025 roku w Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza ma być wyższa od wieloletnich norm. Z kolei suma opadów atmosferycznych w całym kraju najpewniej będzie utrzymywać się w granicach normy lub przekroczy ją w wielu regionach.

Prognozowana anomalia temperatury na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na kwiecień dla Polski
Pogoda na kwiecień 2025 r. pokazuje ciepły miesiąc

Kwiecień 2025 najprawdopodobniej będzie miesiącem o temperaturze wyższej od normy. Niemniej jednak mogą wystąpić okresy, gdy temperatura spadnie do wartości zbliżonych do średnich klimatologicznych, a niektóre tygodnie mogą przynieść temperatury niższe od typowych dla tego okresu. Możliwe są także częstsze przymrozki, a w wyższych partiach górskich oraz na terenach podgórskich może pojawić się mróz przez całą dobę. W rejonach nizinnych ujemne temperatury prognozowane są głównie w nocy i rano, rzadziej w ciągu dnia. Z wyjątkiem obszarów górskich, w ciągu dnia będzie dominować dodatnia temperatura, sprzyjająca rozkwitowi fenologicznej wiosny. Roślinność ma rozwijać się coraz intensywniej dzięki wyższej średniej dobowej temperaturze powietrza.

Prognozowana anomalia ciśnienia na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda dynamicznie się  zmieni
W kwietniu najprawdopodobniej padać ma więcej niż w marcu, ale wciąż często na aurę wpłyną wyże

Aura w kwietniu zaskoczy w Polsce

Z kolei prognozy sezonowe sugerują, że w kwietniu mogą wystąpić okresy zimowe, wywołane napływem okresowo chłodniejszych mas powietrza. Niemniej jednak, długoterminowa prognoza pogody będzie podlegała dalszej weryfikacji w nadchodzących tygodniach. Okresowe spadki temperatury wiosną, które mogą wiązać się z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy na terenach nizinnych i wyżynnych, nie będą niczym zaskakującym. Istnieje również możliwość wystąpienia burz o różnym stopniu intensywności, które mogą występować częściej niż w marcu. Będą to burze zarówno wewnętrzne, jak i związane z liniami zbieżności wiatru oraz zjawiskami frontu chłodnego i okluzji.

Polecamy: Dramat w prognozach. Do Polski wróci mróz -10 stopni i śnieg. Sprawdź kiedy załamanie pogody

Prognozowana wstępna anomalia opadów na kwiecień 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

burze i dynamiczna pogoda w Polsce
opady w kwietniu i dynamiczna pogoda

Drugi miesiąc wiosny okaże się najprawdopodobniej miesiącem ciepłym w skali miesięcznej. Jednak to nie wyklucza okresów z niższymi temperaturami. Późne przymrozki mogą wyrządzać poważne straty w rolnictwie, sadownictwie i ogrodach.

Prognozowana anomalia temperatury na kwiecień 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

prognoza  na kwiecień
Pogoda na kwiecień 2025 r. i prognoza ECMWF

Padać może więcej niż w marcu. Pokazuje pogoda długoterminowa na kwiecień 2025

Możliwe są również okresami silne burze, ale będzie to zależne od wielu czynników i prawdopodobnie dopiero w cieplejszych masach powietrza. Wyliczenia ECMWF są podobne do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CanSIPS i CFS. Wskazują one na wartości temperatury powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. Dlatego też przewaga ciepłych mas powietrza i wyższych temperaturach jest prawdopodobna. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą jednak się zdarzać w formie krótkich epizodów.

Prognozowana anomalia opadów na kwiecień 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

aura w kraju
Opady na kwiecień 2025 r. w kraju

Z uwagi jednak na odległy termin, będziemy te wyliczenia weryfikować w kolejnych tygodniach. Temperatura powinna być częściej typowa wiosny, chociaż w związku z osłabieniem wiru polarnego na przełomie zimy i wiosny zdarzyć mogą się anomalie, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe są również okresami silne burze, które są zjawiskiem lokalnym.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury wyższej od normy według modelu ECMWF

pogoda na kwiecień 2025 r. w kraju
pogoda szykuje niespodziankę w kwietniu

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, effis.longterm.forecasts

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC