Maj 2025 roku przyniesie ryzyko dużej zmienności pogodowej. Wstępne prognozy sugerują zarówno okresy dni gorących oraz upałów, jak i ryzyko intensywnych zjawisk burzowych. Układy baryczne będą się szybko przemieszczać, co może prowadzić do niestabilności w atmosferze i dominacji niżowej pogody. Dlatego, aby lepiej zrozumieć możliwy przebieg wydarzeń, przyglądamy się analizom danych z różnych modeli prognostycznych. Niewykluczone, że pojawią się późne przymrozki w pierwszej połowie maja związane ze spływem mas powietrza arktycznego z północy.
Prognozowana anomalia ciśnienia na maj 2025 r. według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Częste burze i spory dynamizm w pogodzie podczas ostatnigo miesiąca meteorologicznej wiosny
Zgodnie z prognozami modelu ECMWF, maj 2025 roku może przynieść wyższe temperatury niż zazwyczaj na dużej części Polski. Głównie z temperaturą utrzymującą się powyżej normy. Tego typu przewidywania wskazują na dominację ciepłych mas powietrza w tym okresie z potencjalnymi krótkimi okresami ochłodzeniami. Z kolei analiza modelu CFS sugeruje, że w większości kraju temperatury w maju będą wyraźnie wyższe od średniej wieloletniej. Większość prognoz z modeli amerykańskich również przewiduje cieplejszy miesiąc, z możliwymi gorącymi dniami i krótkotrwałymi upałami. Szczególnie przy napływie powietrza zwrotnikowego oraz polarnomorskiego ciepłego, które mogą podnieść temperaturę.
Polecamy: Ocieplenie w Polsce do 25-27 stopni.
Prognozowana anomalia opadów na maj 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według predykcji modelu CFSv2

Prognozy dotyczące opadów na maj 2025 należy traktować z ostrożnością, ponieważ są one jednymi z mniej dokładnych elementów długoterminowych przewidywań klimatycznych. Na ten moment przewiduje się sumy opadów mieszczące się w granicach normy lub ją przekraczające, szczególnie na zachodzie, wschodzie, północy Polski. W nadchodzących tygodniach prognozy mogą się zmieniać w zależności od nowych danych wejściowych. Oczekujemy także wzrostu aktywności burzowej, co może prowadzić do lokalnych szkód. Istnieje ryzyko wystąpienia zarówno zorganizowanych systemów burzowych, jak i superkomórek burzowych. Dodatkowo, w odpowiednich warunkach, napływające zimniejsze masy powietrza mogą generować sporadyczne burze adwekcyjne. Maj przyniesie prawdopodobnie więcej groźnych zjawisk burzowych niż kwiecień i wzrost aktywności konwekcyjnej będzie zauważalny.
Prognozowana anomalia temperatury na maj 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Groźne warunki pogodowe w maju nie będą rzadkością. Pojawią się silne incydenty burzowe
Prognozy wskazują, że w maju nad Polską wystąpi więcej burz niż w kwietniu, głównie z powodu częstszego napływu ciepłych, wilgotnych i chwiejnych mas powietrza z południa i południowego wschodu. Możliwe będą również pierwsze napływy z rejonu Morza Czarnego, sprzyjające powstawaniu silniejszych burz. Najwięcej groźnych burz spodziewamy się na południu, wschodzie, centrum oraz południowym wschodzie, gdzie zarówno liczba dni z burzami, jak i potencjalne szkody będą najwyższe.
Prognozowana anomalia opadów na maj 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

W ostatnich latach głównym zagrożeniem związanym z burzami są intensywne, nawalne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. W krótkim czasie może spaść tak dużo wody, że suma opadów osiągnie wielokrotność normy miesięcznej, co prowadzi do zalania, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych, zmuszając służby ratunkowe do pilnych interwencji. Burze powstające w warunkach słabego przepływu powietrza są szczególnie groźne, ponieważ w atmosferze o wysokiej wilgotności mogą generować silne opady deszczu. W wyniku zmian klimatycznych, komórki burzowe coraz częściej będą formować się w takich warunkach, a ich głównym zagrożeniem będą intensywne opady konwekcyjne.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury wyższej od normy wieloletniej na maj 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według sezonowej prognozy ECMWF

Opady są najsłabszym ogniwem prognoz długoterminowych
Warto zaznaczyć, że amerykański model klimatyczny CFS przewiduje, iż maj w naszej części Europy będzie charakteryzował się większą wilgotnością, a dominującym zjawiskiem będzie pole obniżonego ciśnienia. W tym okresie zaczniemy zauważać wzrost liczby dni z burzami, które będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Ośrodki burzowe mogą przechodzić okresami przez całą Polskę, a częste zmiany mas powietrza sprawią, że burze będą bardziej intensywne niż te, które występowały w kwietniu. W tym czasie komórki burzowe będą często formować się w warunkach wysokiej wilgotności atmosfery i słabego przepływu. Dlatego sprzyja ich powolnemu przemieszczaniu się.
Prognozowane prawdodobieństwo klasy opadów w maju 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, ecmwf.int, copernicus.eu
* Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianom
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC