Najnowsza pogoda na maj 2019 r. Zbliża się arktyczny chłód, będą przymrozki i opady śniegu oraz burze w Polsce

Rozpoczął się początek nowego miesiąca. Wygląda na to, że pierwsza dekada maja minie pod znakiem niskich temperatur, ale szczególnie chłodno zrobi się w okolicach weekendu, gdy do Polski dotrze główny strumień arktycznego powietrza. Prawdopodobne są opady śniegu i burze. W okolicach 8-10 maja powinno zacząć robić się dużo cieplej.

Niemal cała Polska w środkowych warstwach troposfery dostała się pod wpływ górnej zatoki niżowej, która nurkuje dalej na południe Starego Kontynentu.

Z prognoz numerycznych wynika, że jutro zacznie do Polski wkraczać front chłodny związany z niżem przemieszczającym się znad Skandynawii dalej na wschód Europy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.05.2019 r. godzina 2 UTC

W piątek strefa frontowa przesunie się dalej na południe. Dlatego prawdopodobne są burze w jej zasięgu na wschodzie.

W sobotę przeważający obszar Polski będzie już w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego. Jedynie na południu, na pogodę wpływać ma strefa frontowa, tam też będzie wyraźnie cieplej.

W perspektywie kilku kolejnych dni czeka nas bardzo duże ochłodzenie, szczególnie chłodno ma być w weekend. Wtedy na obszarze Polski prawdopodobne są nawet przymrozki. Modele numeryczne wskazują na ryzyko powstania burz, nawet z opadami krupy śnieżnej i punktowo deszczu ze śniegiem i śniegu w kraju. Niewykluczone, że w perspektywie kilku najbliższych dni nad Polską pojawią się opady związane z niżem śródziemnomorskim. Szczególnie w polskich górach spaść może nawet kilkanaście, bądź nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Nieco cieplej prawdopodobnie zrobi się po weekendzie. Jednak na napływ dużo cieplejszy mas przyjdzie nam poczekać przynajmniej do 8-10 maja. Prognozy te jednak dalej ulegają zmianie, ale wygląda na to, że po chłodnej pierwszej dekadzie maja zrobi się bardzo ciepło. Prawdopodobne będą również burze.

W maju możliwe są pierwsze fale upałów, przerywane gwałtownymi burzami.

Najwięcej opadów ma być na wschodzie, najmniej na zachodzie według CFS w maju 2019 r.

Według modelu CFS bieżący miesiąc może zapisać się z ujemną anomalią temperatury w Polsce

Więcej o pogodzie w najbliższych dniach piszemy poniżej