Najnowsza pogoda na maj 2019 r: Przymrozki oraz śnieg, potem burze i niewielkie ocieplenie w Polsce

Model CFS od dłuższego czasu wskazuje, że miesiąc maj może zapisać się z ujemną anomalią temperatury. Prawdopodobne są również przymrozki i kolejne opady śniegu. Dopiero w okolicach 8 maja może nadejść większe ocieplenie.

Poddając analizie poziom 500 hPa, około 5500 m.n.p.g widoczna jest rozległa, wypełniona chłodniejszym powietrzem zatoka związana z niżem znad obszarów podbiegunowych. Zablokowanie strefowej cyrkulacji przez klin wyżu w środkowych warstwach troposfery, jak i też w polu przyziemnym na zachód od Polski wskazuje na dłuższy okres zalegania arktycznego chłodu w naszej części Europy. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do drugiej połowy przyszłego tygodnia. Omawiane procesy widać na poniższej rycinie.

Wieczorem oraz w sobotę na południowym-zachodzie i zachodzie oraz wschodzie kraju padać ma także deszcz. W Wielkopolsce i w woj. dolnośląskim model UMPL prognozuje ryzyko opadów śniegu. Niewykluczony deszcz ze śniegiem, punktowo mokry śnieg w porze nocnej z soboty na niedzielę. Mokry śnieg i opady mieszane prawdopodobne jsą również na Kujawach oraz Warmii i Mazurach, zwłaszcza następnej nocy. Deszcz ze śniegiem i krupa spaść może także na północy Polski.

Punktowo na północy i zachodzie Polski nocami i poranku możliwe są niewielkie przymrozki, nie tylko przy gruncie. Pozostały obszar RP pozostanie pod chmurami . Blisko naszego kraju przebiegać ma front pofalowany oddzielający dwa zróżnicowane sektory powietrza, tworzyć będą się w jego obrębie zaburzenia falowe przekształcające się do formy płytkich niżów. Z pewnością w polskich górach dopada kilkadziesiąt centymetrów śniegu, niewykluczone, że spadnie on także poza obszarami górskimi na południu Polski. Opady nie ominą także wschodniej połowy RP.

Doszło do zmiany w prognozach na maj 2019. Miesiąc ten ma być u nas chłodny i niestety suchy, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Pogłębiać to będzie problem suszy.

Średnia temperatura powietrza w maju wyniesie w ciągu dnia około 15 – 19 stopni. Oczywiście zdarzać będą się okresy cieplejsze, niewykluczone, że temperatura przekraczać będzie nawet 22 stopnie. Możliwe są nawet burze.

Istnieje szansa, że zobaczymy na termometrach maju jeszcze 25 stopni. Jednak do połowy miesiąca modele numeryczne dają niskie szanse na taką temperaturę.

Chłodny maj był wskazywany przez model CFS od kilku miesięcy. Dopiero ostatnie prognozy zaostrzyły obszar ujemnej anomalii temperatury względem normy wieloletniej dla Polski.

Najwięcej deszczu spadnie w najbliższych dniach na południu Polski wg ECMWF. Trend jednak według modelu CFS do końca miesiąca uległ zmianie i tutaj opadów ma być poniżej normy wieloletniej.

Zbliżona prognoza ilości opadów jest według modelu GFS

Prognoza na maj według ECMWF, czeka nas dość chłodny miesiąc.

Prognozowana ujemna anomalia na maj przez model CFS

Prognozowana akumulacji opadów na maj dla Europy

Tegoroczny kwiecień był chłodniejszy niż zeszłoroczny, co ukazuje poniższa mapa

Prognoza ta ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianie

Najnowsze wieści pogodowe www.fanipogody.pl