Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Mróz -30 stopni na północy. Bardzo ciepło na południu. Prawie 50 stopni różnicy temperatury w Europie. Burze występują, ale nie są groźneW sobotę przez Europę wędrują dwa układy frontów atmosferycznych. Pierwszy z nich, który związany jest z niżej HEIKE rozciąga się od Skandynawii, przez Bałtyk, Polskę, aż po Węgry, i dalej na południe po Włochy i północną Afrykę. Drugi z systemów, to fronty atmosferyczne nad Półwyspem Iberyjskim.

Taki układ ośrodków barycznych doprowadził do bardzo ciekawej sytuacji pogodowej w Europie. Otóż na kontynencie mamy do czynienia z bardzo dużym kontrastem termicznym. W czasie, gdy na południu i południowym-zachodzie Europy termometry wskazują nawet +16 stopni, w północnej części Skandynawii temperatura spadła do -32 stopni.

Tak silne mrozy jak w Skandynawii nie grożą mieszkańcom pozostałych regionów Europy. Sobota będzie bardzo ciepłym dniem na naszym kontynencie. Europa Centralna to 3-10 stopni ciepła. Południe Europy to od 12 stopni w Grecji, przez 14-16 kresek we Włoszech i południowej Francji, aż do 18 stopni w Hiszpanii i Portugalii. Ciepło również na Wyspach Brytyjskich i w południowej Skandynawii. W tych regionach nawet do 6 stopni Celsjusza.

W dniu dzisiejszym nad Europą fronty atmosferyczne nie należą do tych aktywnych. Pomimo dwóch rozległych układów frontowych, na kontynencie nie notujemy intensywnych opadów. Deszcz pada na południu Półwyspu Iberyjskiego oraz w części nadbałtyckiej Skandynawii. Słaby deszcz pada również w Europie centralnej, w tym Polsce, jednak są to opady naprawdę symboliczne.

W związku ze słabą aktywnością frontów również burze w Europie nie mają dynamicznego przebiegu. Komórki burzowe formować mogą się dziś w regionie basenu Morza Śródziemnego. Burze nie powinny występować w innych regionach Europy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk