Pogoda. Wystąpi silny mróz w Polsce. Oczekiwane są dwucyfrowe ujemne temperatury. Sprawdzimy, gdzie i jak długo utrzymają się wyjątkowo niskie temperatury jak na trzecią dekadę grudnia.
Pogoda. Niska temperatura w Polsce
Prognozowana temperatura na 25.12.2021, 06 UTC według modelu ECMWF
Szczególnie zimna zapowiada się noc z 25/26 grudnia, kiedy to dwucyfrowy mróz obejmie przeważający obszar Polski. Zdarzyć się spadki temperatury poniżej -20°C. Szczególnie w tzw. mrozowiskach.
Prognoza temperatury na godziny poranne 26 grudnia 2021 wg. ECMWF
Wyliczana temperatura na 27.12.2021, 06 UTC według ECMWF
Prognozowana temperatura w godzinach porannych 26.12.2021, 06 UTC według CMC GDPS
Wyliczana temperatura 27.12.2021, 06 UTC według CMC GDPS
Pogoda. Ujemna anomalia przez wiele dni. Będzie dwucyfrowy mróz nocami na przeważającym obszarze Polski
Przejrzymy najnowsze mapy anomalii temperatury na okres od 24.12.2021 do 30.12.2021 w oparciu o niemiecki model ICON, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy 1991-2020. Zauważamy na niej, że wigilia przynosi odwilż. Szczególnie w południowej części kraju. Jednak już w nocy z piątku na sobotę rozpocznie się adwekcja chłodu znad Arktyki. Wystąpi dlatego na przeważającym obszarze Polski ujemne odchylenie temperatury. Znacznie poniżej normy zapowiada się także drugi dzień świąt, kiedy to wystąpi znaczna ujemna anomalia temperatury. Przy wyżowej pogodzie w pierwszy i drugi dzień okresu świątecznego powrócić może problem smogu.
Niskie temperatury utrzymają się także po świętach. Jednak w okolicach wtorku i środy za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej z południowego-zachodu powinna napłynąć przejściowo cieplejsza masa powietrza, odsuwając arktyczny chłód. Szczególnie ciepły zapowiada się w połowie przyszłego tygodnia, gdy odwilż obejmie prawdopodobnie cały kraj. Średnia za okres 7 dni wyjdzie jednak znacznie poniżej normy, a najchłodniej będzie na północy, najcieplej na południu. Ponownie na przełomie 2021/22 może spłynąć chłodniejsza masa z północy. Jednak wraz z początkiem stycznia ruszyć może cyrkulacja strefowa, przynosząc zmienne warunki pogodowe i na ogół napływ łagodnych mas powietrza.
Najdłużej zimne powietrze utrzyma się na północy Polski, nieco krócej na południu
Podział na chłodną północną połowę kraju oraz cieplejszą południową część Polski dostrzegamy na mapach średniej anomalii temperatury na okres od 24.12.2021 do 29.12.2021, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010.
Przejrzymy następnie prognozę średniej dobowej temperatury powietrza na przedział czasowy od 24.12.2021 do 29.12.2021. Widzimy, że termiczna zima panować ma w tym okresie przez większą część czasu. Szczególnie duże spadki nocami będą obserwowane w północnej części kraju, natomiast najmniejsze poza obszarami górskimi w okresie świątecznym i na początku najbliższego tygodnia na południu.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury według GFS na okres od 24.12.2021 do 29.12.2021.
Szczególnie interesująco wygląda jednak mapa średniej anomalii temperatury na 10 dni. Widzimy, że podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe będzie wyraźny.
Polska na przełomie grudnia i stycznia znajdzie się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia. Na ogół warunki pogodowe kształtować będą układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Szczególnie w ostatnich dniach grudnia wędrować mają niże związane z cyrkulacją strefową, zatem pogoda ma być zmienna. Pojawić mogą się w ciepłych wycinkach niżów napływy cieplejszego powietrza. Jednak w okresie świątecznym, a szczególnie w pierwszy i drugi dzień świąt rozbuduje się przejściowy wyż, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje pogody, słabszy wiatr i mróz całodobowy. Spadki temperatury mogą być nawet poniżej -15°C/-20°C.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC