Pogoda. Od kilku dni do Europy wschodniej i częściowo centralnej (wschodnie granice Polski i regiony położone na wschód od nich) obserwujemy spływ bardzo chłodnych mas powietrza.
Spowodowane jest to charakterystycznym położeniem poszczególnych ośrodków barycznych nad Europą. Konkretnie, za południkowy spływ arktycznego powietrza z północy na południe odpowiedzialny jest klin wyżowy, którego centrum usytuowane jest w okolicach Morza Norweskiego.
Anomalia temperatury w dniu 6 października 2019, 12 UTC, poziom 850 hPa, względem okresu referencyjnego 1979-2010, model GFS
Proces spływu zimnego powietrza zaobserwować można z łatwością na powyższej grafice. Przedstawia ona rozkład temperatur na Europą na wysokości 850 hPa. Doskonale widać tutaj, jak zimne (minus kilkanaście stopni) powietrze wlewa się z północy w głąb Europy. Warto zaznaczyć, że powietrze na wysokości 850 hPa jest obecnie chłodniejsze o 10-14 stopni w porównaniu ze średnim wynikiem z ostatnich lat.
Przełoży się to oczywiście na niskie temperatury na poziomie 2 metrów nad poziomem morza. Na północnym-wschodzie Polski (jak również na terenach podgórskich) temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek spadły kilka stopni poniżej zera i w nocy z poniedziałku na wtorek, czeka nas ostatnia tak chłodna noc, głownie na południu. Temperatura jest również jo kilka stopni niżej niższa średnia temperatury w okresie 1979-2010.
Powyżej przedstawiamy mapę anomalii temperatury na wysokości 850hPa na wtorkowe popołudnie. Widać na niej dobre wiadomości dla Polski. Nad Europą dojdzie do przebudowy pola barycznego. Dla Polski oznacza to powrót strefowej cyrkulacji powietrza. Bańka z arktycznego, lodowatego powietrza wypchnięta zostanie dalej na wschód od Polski przez front okluzji cieplej. Do naszego kraju napływać zaczną masy powietrza z zachodu i południowego zachodu. Oznacza to znaczny wzrost temperatury, ale oczywiście i opady, niewykluczone są nawet lokalne burze w okolicach środy.
Przykładowe wyliczenia temperatury na 2 m, według modelu GFS na środę. Widać tutaj jasno, że na południowym zachodzie Polski są szanse na pojawienie się temperatur na poziomie około 20 stopni Celsjusza!