Pogoda. Przymrozki w Polsce, jak i też mgły osadzające szadź. Umacniający się antycyklon kontynentalny

Pogoda. Przymrozki pojawią się w Polsce oraz mgły osadzające szadź. Umacniać ma się wyż kontynentalny. Sprawdź, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

W środę panowała na ogół aura pochmurna. Najwięcej chmur było na południu i południowym wschodzie, występowały tam w pierwszej części dnia szybko zanikające opady deszczu, deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Natomiast nad morzem i na południu obserwowano mgłę oraz zamglenie, które utrzymało się przez przeważającą część dnia. Za dnia w całym kraju na nizinach temperatura była dodatnia.

Wczoraj dostaliśmy się w zasięg niewielkiego i płytkiego niżu z systemem frontów atmosferycznych, który znad Europy Zachodniej przeszedł przez Czechy i Słowację. Kształtując pogodę zwłaszcza w południowej i wschodniej części kraju również dziś. Ponadto najbliższych dniach kluczową rolę kształtowaniu aury w naszym regionie ma mieć wyż, który od kilku dni przesuwa się stopniowo z północnych rubieży Rosji. Następnie przez kraje bałtyckie nad Białoruś. Co więcej w środę zaczął obejmować swoim klinem wyż od północnego-wschodu obszar naszego kraju. Aby w piątek i sobotę zapanować nad niemal całym kontynentem. Od Półwyspu Skandynawskiego po Bałkany i Wysp Brytyjskich po Morze Czarne. Będzie to bardzo silna blokada antycyklonalna. Ciśnienie zacznie stopniowo spadać z początkiem przyszłego tygodnia.

Prognoza ciśnienia na 17.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Mróz w Polsce, jak i też mgły osadzające szadź. Umacniający się antycyklon kontynentalny

Pogoda. Wyż kontynentalny ze wschodu zaczyna mieć coraz większy wpływ na pogodę

Obserwujemy dziś stopniowy wzrost ciśnienia. Dlatego też najwyższe ciśnienie atmosferyczne jutro wystąpi na północnym-wschodzie, przekraczając 1040 hPa, gdy podawane będzie w odniesieniu do poziomu morza. Lokalne wyniesie około 1014 hPa – 1030 hPa. W zależności od położenia miejscowości, wysokości danego miejsca. Co więcej umacniający się wyż kontynentalny uformował się w suchej, arktycznej masie powietrza. Dlatego też druga połowa tygodnia będzie pogodna i bez opadów, aczkolwiek z nocnymi spadkami temperatury poniżej zera.

W środkowej troposferze już przez wiele dominuje blokada Omega. Cyrkulacja strefowa będzie zablokowana przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia przez silny obszar wyżowy, który początkowo ma mieć kilka centrów. Nad Europą Wschodnią i Zachodnią, a następnie nad Polską. Coraz więcej wskazuje, że marzec zapisze się jako miesiąc suchy.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 17.03.2022, 00Z według modelu GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Mróz w Polsce, jak i też mgły osadzające szadź. Umacniający się antycyklon kontynentalny

Pogoda. Opady szybko ustępowały w środę

W środę nad Polską występowało zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie, głównie na południowym wschodzie oraz północnym zachodzie kraju, duże. Szczególnie na południu i północnym zachodzie wystąpiły słabe opady deszczu, natomiast górach śniegu. Ponadto w strefie brzegowej Bałtyku utrzymywała się mgła ograniczające widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 5°C nad morzem oraz na Podhalu. Około 7°C na północy, cieplej, bo do 11°C w centrum do 14°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, jedynie na południowym zachodzie północny.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 17.03.2022, 05Z według modelu ICON

Pogoda. Mróz w Polsce, jak i też mgły osadzające szadź. Umacniający się antycyklon kontynentalny

Noc ze środy na czwartek przyniesie w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie, głównie na południowym wschodzie, północnym zachodzie oraz w strefie występowania mgieł, duże. Szczególnie północnym zachodzie prawdopodobne miejscami wystąpią słabe opady deszczu, natomiast lokalnie w Karpatach słabe opady śniegu. Niewykluczone są miejscami gęste mgły, miejscami osadzające szadź, ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części termometry pokażą od -5°C na północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów, około 0°C w centrum do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, po północy nad morzem porywisty, wschodni i południowo-wschodni.