Pogoda na 1 grudnia. Wyże w Europie. Prognoza pogody na czwartek dla Polski

Zaczynamy nowy miesiąc, jednak pogoda na 1 grudnia nie przyniesie nam większych zmian. Wciąż pozostajemy pod wpływem gnijącego wyżu, który przynosi nam szarą, depresyjną pogodę. Zmianą będzie coraz silniejszy mróz, który zbliża się do naszych wschodnich granic. Zapraszam na szczegóły prognozy na czwartek 1 grudnia 2022.

Wyże dominują w Europie. Niestety w naszym regionie przynosi to dużo chmur i mgły

Patrząc na mapę baryczną Europy na dzisiejszy dzień w oczy rzuca się dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia na kontynencie.

Pogoda na 1 grudnia. Dominacja wyżów  na kontynencie
Pogoda na 1 grudnia. Dominacja wyżów na kontynencie

Obszar podwyższonego ciśnienia obejmuje dziś praktycznie całą Europę, prócz jej krańców północno zachodnich oraz południowych. Na pozostałym obszarze kontynenty dominują wyże. Wpływ na aurę na Starym Kontynencie największy wpływ ma obecnie antycyklon z centrum nad Rosją. Niestety na przeważającym obszarze Europy Wschodniej i Centralnej przynosi on „zgniłą” pogodę. Również w Polsce na skutek dużej zawartości wilgoci przy niskich temperaturach powietrza mamy do czynienia z tworzeniem się chmur inwersyjnych i mgieł.

Przejaśnień spodziewać możemy się na krańcach południowych kraju. Na pozostałym obszarze, niestety pogoda na 1 grudnia przyniesie nam pełne zachmurzeni, szary i ponury dzień. Lokalnie, nie mogę wykluczyć słabych opadów śniegu. Opady mogą pojawić się praktycznie w każdym regionie kraju, lecz nawet jeśli wystąpią, to będą miały charakter dosłownie symboliczny. Dziś nie mamy co liczyć na jakikolwiek przyrost pokrywy śnieżnej.

Pogoda na 1 grudnia. Mróz nadciągnie ze wschodu

Kilka dni temu modele widziały dość silny mróz w części kraju na początek grudnia. Jednak modele mocno korygowały wyliczenia. Już wczoraj pisałem, że mróz będzie silny, ale przede wszystkim na wschód od Polski. Nie oznacza to jednak, że całkowicie w Polsce nie wystąpi.

Mróz nadciągnie do Polski po południu

Powyżej prognoza temperatury na wieczór dla Polski. Pokazałem mapę na tak późną porę, ponieważ chciałem pokazać Wam, że mróz nadciągnie już tej doby ze wschodu Europy. Podczas gdy za dnia, minimalnie ujemne temperatury panowały będą na wschodzie, wieczorem i w nocy z czwartku na piątek ujemne temperatury obejmą już prawie cały kraj.

Prognoza wiatru dla Polski na czwartek 1 grudnia
Prognoza wiatru na 1 grudnia dla Polski

Temperaturę odczuwalną dziś będzie obniżał wiatr. Nie będzie on może bardzo silny, jednak na całym obszarze Polski prędkość wiatru może przekraczać 30 km/h. To już jest wiatr odczuwalny, potęgujący odczucie zimna. Wciąż mamy do czynienia z bardzo wysokimi wartościami ciśnienia atmosferycznego. Barometry dziś w Polsce wskazywały będą nawet 1030 hPa.