Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 1 listopada 2020 dla Polski. Atak zimy nie nastąpi. Możliwe 15°C i opady deszczuOd dłuższego czasu uważnie obserwujemy prognozy numeryczne na 1 listopada 2020. Miejmy jednak na uwadze to, że dzisiaj jest 22 dzień miesiąca, zatem prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Prognozy numeryczne wskazują, że na przełomie października i listopada w naszej części Europy wpływ na pogodę będą mieć niże wędrujące z zachodu na wschód Starego Kontynentu, prowadząc do dużej zmienności pogody i silnego wiatru.

Wędrówka układów niżowych z zachodu na wschód prowadzić będzie do dużej zmienności pogody w Polsce. Niewykluczone, że 1 listopada będzie deszczowy w wielu rejonach naszego kraju.

Nieco inną prognozę na ten okres przedstawia europejski model ECMWF wskazując na dominacje pogody wyżowej.

Model GFS nie sugeruje przymrozków 1 listopada 2020 na obszarze Polski. Temperatura może być wyższa o kilka, miejscami kilkanaście stopni od normy wieloletniej. Miejmy jednak na uwadze to, że jest to odległa prognoza.

Model GFS wskazuje, że 1 dzień listopada przynieść może opady w całym kraju. Prognozy na tak odległy okres zweryfikujemy w najbliższych dniach.

Cyrkulacja strefowa może mieć duży wpływ na pogodę na początku listopada. Możliwa jest wędrówka układów niżowych z zachodu na wschód Europy. Prowadzić może to do dużej zmienności pogody. W ciepłych wycinkach niżów napływać ma ciepła masa powietrza z południa i południowego-zachodu.

Poniżej prognozy wiązek modelu GFS dla Warszawy i Krakowa. Wskazują one, że w wielu miejscach Polski wartości będą najprawdopodobniej dwucyfrowe. Jedna z prognoz operacyjnych wskazuje nawet 16°C. Średnia wiązek oscyluje jednak w okolicach 10°C. Prawdopodobieństwo śniegu i mrozu jest niewielkie na początku listopada za sprawą wysokiej aktywności Atlantyku.

Również dla innych lokalizacji prognoza wskazuje na dodatnie wartości w ciągu dnia. W wielu miejscach może być ponad 10 stopni, chociaż prognozy na tak odległy okres traktujmy czysto orientacyjnie.

Prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny i może ulec zmianie ze względu na odległy termin.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz