12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 1 listopada 2020 dla Polski. Nawet 19°C, niewykluczone opady. Burze nie wystąpią

Pogoda na 1 listopada 2020 dla Polski. Nawet 19°C, niewykluczone opady. Burze nie wystąpią. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie na 1 dzień listopada. Prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny.

Według modelu GFS 1 listopada 2020 czeka nas dominacja rozległego układu wysokiego ciśnienia. Opady atmosferyczne mogą nie wystąpić na obszarze całej Polski, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.

Według modelu GFS nie są prognozowane na ten dzień opady atmosferyczne. Wyż z centrum w rejonie Rumunii może zapewnić dużo słońca, chociaż miejscami w pierwszej części dnia mogą utrzymywać się mgły. Pod wieczór nad północno-zachodnią część Polski dotrzeć może front atmosferyczny z opadami.

Według modelu GFS znajdziemy się wtedy w napływie bardzo ciepłej masy powietrza z południa Europy. Anomalia temperatury sięgnąć może nawet 8°C/13°C ponad normę wieloletnią z okresu referencyjnego 1981-2010.

Miejscami termometry na południu mogą pokazać nawet 19°C.

Według modelu ECMWF znajdziemy się na początku listopada w zasięgu rozległego wału wysokiego ciśnienia, ale od północnego-zachodu może nasunąć się płytka zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym.

Według modelu ECMWF od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się 1 listopada 2020 strefa opadów deszczu.

Niewykluczone, że wystąpi podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Spójrzmy jeszcze na prognozę wiązek modelu GFS. Zgodnie wskazują one na wysokie, dwucyfrowe temperatury na początku listopada. Miejscami może być nawet 15-19°C.

Problemem dla modeli okazują się opady. GFS prognozuje na 1 listopada 2020 opady tylko na północnym-zachodzie, w tym samym czasie ECMWF prognozuje deszczową niedzielę w całej Polsce. Z obserwacji wieloletnich można dojść do wniosku, że zazwyczaj bliżej prawdy jest ECMWF. Jednak prognozy powyżej 7 dni należy traktować orientacyjnie.